Robotik Cerrahiyle Mide Ameliyatı Yapıldı

  0
  115
  www.diyetisyenstore.com

  Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde ilk kez Da Vinci Robotik Cerrahi yöntemi ile tüp mide ameliyatı yapıldı. Çeşitli yollarla kilo vermeye çalışan 40 yaşındaki 3 çocuk annesi Hatice Çelebi aksine kilo artışı yaşayıp 127 kiloya ulaştı. Bunun üzerine doktorların tavsiyesi ile endokrin bölümüne gitti. Burada yapılan tahliller sonucunda kilo artışının hormonal problemlerden olmadığı tespit edilmiştir ve bunun üzerine genel cerrahi bölümüne aktarılmıştır. Tüp mide ameliyatı için engeli olmayan hastaya Doç. Dr. Ayhan Mesci ve ekibinde yer alan Araştırma Görevlisi Dr. Aybala Koptur tarafından Da Vinci Robotik sistemiyle tüp mide ameliyatı yapıldı.

  Dr. Aybala Koptur, hastanın eylül ayında poliklinliğe hiç kilo verememe şikayetiyle başvurduğunu söyledi. Dr.Koptur, ” Hatamız son 6 yılda 45 kilo aldığını söyledi. Endokrin bölümü ve diyetisyen gözetiminde kilo vermeye çalışmış 6 ay sıkı diyet uyguladığı halde hiç kilo verememiş. En son endokrinin bölümüne başvurduğunda bize havale edildi. Bariatrik cerrahi uygulamamız öngörülüyordu. Doç. Dr. Ayhan Mesci ile yapılan görüşmeler neticesinde testler gerektiği kanaatine varıldı. Hastanın kilo probleminin hormonal bozukluk nedeniyle olmadığı ortaya çıkıtı. Böylece hastamıza tüp mide ameliyatına karar verdik.” Diye konuştu.

  Ameliyat 21 gün önce gerçekleştirdiklerini ve hastanın 11 kilo verdiğini söyledi. Dr. Koptur ” Hastanın takiplerini yapıyoruz. Beslenmesi normale döndü. Ruhsal ve psikolojik olarak rahatladığını görüyoruz. Eski kıyafetlerini bir kenara atmaya hazırlanıyor. Bu tür hastalar 6 ay veya 1 yıl sonuna ideal kiloya ulaşıyorlar.” Diye konuştu.

   

  mail-grubu