Top 5 This Week

Related Posts

Trans Yağlar Unutkanlığa Sebep Oluyor

Trans yağlar sağlık üzerine olan olumsuz etkileri ile bir çoğumuz tarafından bilinen yağ asitleridir. Gün içerisinde tüketilen birçok yiyecekte bulunabilirler.

Bu yiyeceklerin başında da kızartılmış ve fırınlanmış (kek, bisküvi, kraker, kurabiye, vb.) yiyecekler gelmektedir.

Yapılan araştırmalar ilk bakışta masum gibi görünen bu yağların oldukça tehlikeli sonuçlar oluşturduğunu göstermektedir. Birçok ülke besinlerde trans yağ kullanımını azaltmaya ve kısmen kaldırmaya gidilmiştir.

İnsan hayatı için gerekli olmayan bu yağlar özellikle erken ölümlerde önemli bir etken olarak görülmektedir.

Bilinen en önemli zararlarından biri; kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolünü artırması ve iyi kolesterol olan HDL kolesterolünü azaltmasıdır. İnsan vücudunun üretmediği bu yağ, besinler ile vücudumuza girmektedir. Yapılan araştırmalar da göstermiştir ki; trans yağ seviyesi yüksek olanların kalp krizi geçirme riski üç kat daha fazladır. Ancak tüm bu bilinenlerin yanı sıra yeni yapılan bir çalışmaya göre trans yağların aynı zamanda hafıza fonksiyonlarının bozulmasında da etkili olduğu gösterilmiştir.

Yaklaşık 1000 sağlıklı bireyin katıldığı bu çalışmada bireylerin besinlerle trans yağ alımları belirlenmiş ve aynı zamanda kelimelerin gösterildiği 104 kart ile yapılan bir test ile hafıza durumları değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar şöyledir;

– 45 yaş altı bireylerde trans yağ tüketimi arttıkça hafıza testindeki performans azalmış,

– Beslenmedeki her 1 g’ lık trans yağ artışı 0.76 kelime daha az hatırlanmasına neden olmuştur.

Özetle;

Trans yağ içeren besinleri diyetimizden çıkararak hem hafizamızı hemde kalp sağlığımızı korunmuş oluruz.

Kenan Yıldırım
Kenan Yıldırımhttp://www.gencdiyetisyenler.com
Doğu Akdeniz Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunu

Popular Articles