Türk Dizileri Obezite ile Mücadeleye Hazırlanıyor

0
1151
www.diyetisyenstore.com

YUSUF BÜLBÜL – İSTANBUL

Obeziteyle mücadele alanını her geçen gün genişleten Sağlık Bakanlığı yerli dizi, yemek ve gezi programlarını takibe aldı. Televizyonlarda yayınlanan kamu spotu reklamlarıyla yetinmeyen bakanlık,  yapımcı ve sunucularla görüşüp sağlıklı beslenme konularında destek isteyecek.

 

Tandırdan yeni çıkmış, nar gibi kızarmış bir kuzu! Tepsiye konulunca eti kemiğinden ayrılıveriyor… Bir masa etrafına dizilmiş insanlar, iştahla ve sabırsızlıkla bakıyor. Kimi yeni fırından çıkmış köy ekmeği ile yağına banıyor, kimi elindeki çatalla giriyor kadraja… Ekrandaki gezi-yemek programlarında görmeye alıştığımız manzara bu. Ya kumandayı elimize her alışta karşımıza çıkan yemek programları!.. Kiminde börekler, kavurmalar, kiminde dolma ve tatlının bin bir çeşidi… Ballandıra ballandıra anlatılıyor. Televizyon programları her ne kadar yemek kültürümüzü ekrana yansıtıyor olsa da bilinçaltına işleyen bu tür görüntüler, izleyiciyi mutfak ve ekran arasında çaresiz bırakıyor. Kendini bir anda buzdolabının başında bulanlar, ölçüyü kaçırıyor.

Yemek programlarındaki iştah açıcı, görüntüler, Sağlık Bakanlığı’nın obeziteyle mücadele birimi Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü’nü harekete geçirdi. Mücadele, toplum üzerinde en etkili mecralardan biri olan televizyona taşınıyor. Ekrandaki onlarca yemek programında tanıtılan yiyeceklerin, gezi programı sunucularının ekrana taşıdığı yemek görüntülerinin ve dizilerdeki bol yemekli sahnelerin obeziteye davetiye çıkarmaması için önlem  alınacak.

Obeziteyle savaşta cepheyi her geçen gün biraz daha genişleten Bakanlık, sadece hazırladığı reklam spotlarını yayınlamakla kalmayacak; dizi yapımcıları, yemek ve gezi programı sunucuları ile işbirliği yapacak. Bunu obeziteyle mücadelede en etkili yöntem olarak gördüklerini söyleyen bir Sağlık Bakanlığı yetkilisi, çalışmaların sürdüğünü ve en kısa zamanda görüşmelere başlayacaklarını söylüyor.

Sağlık Bakanlığı yetklisinin verdiği bilgiye göre ‘sansür’e neden olacağı endişesiyle yayınlara doğrudan müdahale edilmeyecek. Ancak sunucu ya da yapımcılardan, program içerisinde tuz, şeker ve hamur oranlarıyla ilgili bilgiler vermesi istenecek. Hatta çok izlenen dizilere ‘kamu spotu’ reklamların yanı sıra, sağlıklı beslenme konusunda senaryoya küçük eklemeler yapılması istenecek. Çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz, projenin yansıması ekranlarda görülmeye başanacak.

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırmalarda “Türkiye’de son 25 yılda aşırı kiloluluk ikiye katlanmış durumda. Vücut kitle indeksi 25’in üstünde olan kişiler risk altındar. Bu oran dünyada yüzde 35’e ulaşmış durumda. Obeziteye karşı mücadele eden Bakanlık, bir adım daha ileriye giderek ilanlarla vücut kitle indeksinin nasıl hesaplanacağına dair bilgileri paylaşıyor ve çeşitli önerilerde bulunuyor: 1- Vücut kitle indeksini hesaplayın. 2- Hareket edin. Günde 10 bin adım atın 3- Porsiyonları küçültün… ABD’den sonra televizyonun en çok izlendiği ülke olan Türkiye’de insanlar bir günde ortalama 3,5 saatini televizyon karşısında geçiriyor. Ev hanımlarının ekran karşısında kalma süresi 6,5 saat. Sağlık Bakanlığı, ekrandaki obezite uyarılarının 2 saatte bir yapılmasını istiyor.

 

Yazının devamı : http://www.zaman.com.tr/null/diziler-obeziteye-karsi-uyaracak/2035558.html 

mail-grubu