www.diyetisyenstore.com

Merhaba Arkadaşlar,

Son zamanlarda sık sorulan bir sorunun cevabını sizlerle paylaşmak istedik.

Soru ; Engelli bireylere yönelik özel bakım merkezleri diyetisyenler ile sözleşme yapmak istenmekte bunun sebebi ve görevi nedir? ve ücreti ne kadar belirlenmelidir.

Cevap ; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 4 Kasım 2016 tarihinde resmi gazetede yayınladığı “Engelli bireylere yönelik özel bakım merkezleri yönetmeliğinde”

Bu merkezde bakım hizmetinden yararlanan engelli bireylerin beslenmesinin niteliği ve servisi ile ilgili aşağıdaki hususlara uyulur: metni yayınlanmıştır.

aile-ve-sosyal-bakanligi-diyetisyen

Bu metinde de görüleceği üzere Kurumlar bir Diyetisyen çalıştırmalı veya bu hizmeti alabilecek bir Diyetisyen ile sözleşme imzalamalı denilmektedir.

Diyetisyenlerden öncelikle istekleri Aylık Menü planlamasının gerçekleştirmesidir. Ayrıca merkezde bakım altında bulunan engellilerin, obezite ile mücadele, sağlıklı yaşam ve fiziksel aktivitelerden yararlandırımarı amacıyla gerekli çalışmalar ve düzenlemeler yapılır denildiği için Diyetisyen arkadaşlarımızın bu maddeye de uygun güzel projeler çıkartabileceklerini düşünmekteyiz.

Genç Diyetisyenler Ekibi
genc.diyetisyenler@gmail.com

mail-grubu

1 YORUM

  1. Bu kurumlar ticari amaç güden yemek maliyetini minimum da tutmak isteyen kurumlardir bu yonetmelikten önceki yonetmelikte menü Aile Bakanlığı bünyesinde çalışan diyetisyen tarafından yapılmakta ve özel bakim merkezleri bundan şikayetçi idi çünkü yemeklerin maliyeti artmıştı. Şimdi ise menulerini kendi diyetisyenlerine yazdiracaklar belkide yazdırmış gibi yapacaklar ancak unutulmamalidir ki bu menüler aile Bakanlığı’nın gorevlendirdigi diyetisyen tarafından onaylanmak zorundadir. Maliyet düşürme, etsiz yemek yapma çabalarına karşı bakanlık önlemini başka bir şekilde almıştır.

Yoruma kapalı.