C Vitamini Kalp İçin Yürümek Kadar Yararlı

Diyetisyen Kenan Yıldırım

0
527
www.diyetisyenstore.com
ABD’de Colorado Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, C vitamini takviyesinin obez kişilerde kalp sağlığı için yürümek kadar yararlı olduğuna işaret ediyor.
Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, her gün bir tablettekine eşdeğer C vitamini almak, kalp damar sağlığı açısından düzenli egzersiz yapmak kadar yararlı.

Fazla kilolu olan kişilerde damar daraltıcı protein olan Endotelin-1 (ET-1) faaliyeti daha fazla görülüyor.

Daralma, damarların değişen kan basıncıyla baş etmesini güçleştiriyor. Bu da kalp damar hastalığı riskini artırıyor. Colarado Üniversitesi’ndeki uzmanlar, üç ay süreyle hareketsiz, kilolu ya da obez 35 yetişkinin kan değerlerini inceledi ve günde 500 miligram C vitamininin ET-1 bağlantılı damar daralmasını yürümek kadar azalttığını tespit etti.

C Vitaminin Vücudumuza Yararları

C vitamini antioksidan etkiye sahip olan en önemli vitamindir. Günlük yaşamda maruz kaldığımız ve yaşlanmayı hızlandıran serbest radikallere karşı koruyucu etkisi vardır. Diğer antioksidan vitaminleri yenileyerek, tekrar kullanılabilir hale getirir. Kolajen yapımını artırarak, osteoartrit (kireçlenme) ve romatizmal artrit (eklemlerde iltihap) gibi hastalıkların etkilerini hafifletir ve astım gibi hastalıkların şiddetini azaltır. Enflamatuar bir hastalık olan astımda, vücudun daha fazla C vitaminine ihtiyacı vardır. Güncel çalışmalarda 1000-2000mg’lık yüksek C vitamini dozlarının, astım semptomlarını hafiflettiği gösterilmiştir. Ancak bu kadar yüksek dozlar, ishale de neden olabilmektedir. Kırılmış kemik, yanık ve kesik gibi durumlarda daha hızlı iyileşme sağlar. Soğuk algınlığının şiddetini azaltır. Vücudumuzda bulunan 10 trilyondan fazla hücreyi hasar ve mutasyonlara karşı korur. Katarakt rahatsızlığına karşı koruyucu etkiye sahiptir. Hatalı beslenmeye bağlı olarak damarlarda biriken kolesterolün, damarları tıkaması sonucu görülebilen kalp krizi, felç gibi durumların riskini azaltır.

C Vitamini İçeren Besinler

Bektaşi üzümü, Kuşburnu, Frenk üzümü, Kivi, Trabzon hurması, Mürver, Papaya, Çilek, Portakal, Limon, Ananas, Kavun, Greyfurt, Ahududu, Mandalina, Passion Fruit, Lime, Mango, Böğürtlen, Kızılcık, Yaban mersini, Üzüm, Kayısı, Erik, Karpuz, Muz, Avokado, Kiraz, Şeftali, Elma, Armut, Salatalık, Kuru üzüm, İncir, Muşmula.

Diyetisyen Kenan Yıldırım
Diyetisyen Kenan Yıldırım

Chili biberi (yeşil), Chili biberi (kırmızı), Kırmızı biber, Maydanoz, Brokoli, Brüksel lahanası, Lahana, Karnabahar,Sarımsak, Patates, Domates, Ispanak, Havuç, Kuşkonmaz, Pancar, Marul, Patlıcan, Soğan.

mail-grubu