DİYETİSYEN gruba davet k.zeydanlı
DİYETİSYEN gruba davet k.zeydanlı

Dyt-E-Kübra-Zeydanlı
Dyt-E-Kübra-Zeydanlı

Diyetisyen Grubuna Davetlisiniz

Hepinizin bildiği gibi diyetisyenler olarak çeşitli sorunlar yaşamaktayız. Mesleğimizin hem özel sektörde hem de devlette yeterince değer görmediğini düşünmekteyiz. Ancak bunun en önemli sebebi de bizleriz. Örnek verecek olursak mesleğimizin yeterince bilinmediğini söylüyoruz ama kendimiz de sosyal medyada sadece (veya ağırlıklı olarak) kilo vermek hakkında paylaşımlar yapıyoruz.

 

Devlete yeterince diyetisyen alınmadığını söylüyoruz ancak atandığımızda da tam verimle çalışmıyor ve diyetisyenin ne kadar önemli bir sağlık personeli olduğunu gösteremiyoruz. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Burada temel sorun ticari kaygının varlığı ve bilimsel bilgilerden uzaklaşmaktır. Diyetisyenler birbirinden uzaklaştıkça da bu sorunlar büyümektedir.

Geçtiğimiz günlerde mesleki olarak birlikte olmak ve bilimsel veriler ışığında hareket etmek amacıyla bir grup oluşturduk. Ankara’da her ay toplanarak ilerleyecek bu grupta diyetisyenler ile beslenme ve diyetetik 3-4. Sınıf öğrencileri bulunmaktadır.

diyetisyen
diyetisyen grubu
GRUBUMUZUN AMAÇLARI NELER?
  1. Diyetisyenler arasında iletişimin ve birlikteliğin gelişmesi
  2. Bilimsel araştırmalar yapmak ve öğretilen bilgiler ışığında tartışma ortamı kurmak. Bu sayede daha çok bilgiye daha kısa sürede ulaşmak ve ulaşılan bilgileri farklı pencerelerde değerlendirmek.
  3. Başta sağlık personelleri olmak üzere tüm halka diyetisyenin önemini ve gerekliliğini anlatmak ve bunu yaparken diyetisyenin bilim çerçevesinde edindiği bilgileri ve çalışma alanlarını; diyetisyen tarafından planlanan bir diyetin birey ve hastalıklar üzerindeki etkilerini göstermek.
  4. Diyetisyenlerin birlikte öğrenmesi ve birbirinin öğrenmesine katkıda bulunarak meslekte niteliğin artmasını sağlamak
  5. Etik değerlere uygun çalışmak ve diyetisyenleri bu değerlere uygun çalışmaya teşvik etmek
  6. Çağın gerekliliklerini gözden kaçırmadan, modern insanın ihtiyaçlarına uygun bir pencereden de bakarak mevcut durumu değerlendirip geliştirmek

Araştırma görevlisi yüksek lisansını tamamlaması halinde ilişiği kesilir mi?

GRUBUMUZ NASIL FAALİYET GÖSTERİYOR?

Geçtiğimiz hafta ilk toplantısını düzenlediğimiz Diyetisyen Araştırma ve Tartışma Grubu Ankara’da faaliyet göstermektedir.

Her ay gerçekleşecek toplantılarda önceden belirlenmiş ve araştırılmış konuların sunumu ve tartışması yapılacaktır.

Grubun sosyal medya hesabı üzerinden makale paylaşımları yapılacak ve diyetisyenin sosyal medyadaki imajına yeni bir yaklaşım getirilecektir. (İnstagram hesabımız: @bilimvediyet , DİYETetik Bilimi )

İlerleyen dönemler için bilimsel verilerin derlenmesi ve yayın oluşturmak, diyetisyenlere ve halka çeşitli eğitimler- atölyeler düzenlemek gibi çeşitli hedeflerimiz de bulunmaktadır.

Koşmak Doğal Değil!

GRUBUMUZDA NASIL YER ALABİLİRSİNİZ?

  1. Diyetisyen ve en az 3. Sınıf diyettik öğrencisiyseniz,
  2. Toplantılarımıza büyük bir disiplin ve emekle katılım gösterecekseniz
  3. Amaçlarımıza ve hedeflerimize ortak olacaksanız

 

05070087508’den Dyt. Kübra Zeydanlı’ya ulaşarak gruba dahil olabilirsiniz.

mail-grubu