Diyetisyen İrem AKYOL - Glutensiz Beslenme
Diyetisyen İrem AKYOL - Glutensiz Beslenme

GLUTENSİZ BESLENME

İrem AKYOL
Diyetisyen İrem AKYOL

Son zamanlarda glutenin diyetten çıkarılması gerektiğine dair yaygın bir inanış oluşmuştur. Bu inanışın yayılmasında ağırlık kontrolü ve daha sağlıklı olabilme düşüncesi etkilidir.


Peki gerçekten gluteni diyetimizden çıkarmamız gerekir mi?

Kısaca tahıllarda bulunan proteinlere verilen isim olarak tanımlanabilen gluten; başlıca glutenin ve gliadin bileşenleri olmak üzere nişasta, diğer proteinler, lipidler ve şekerlerden oluşan kompleks bir yapıdır. Hamurun özelliğinden ve ekmeğin ağsı yapısından sorumlu olan glutenin tüketimi ile ilgili bilinen en yaygın hastalık çölyak hastalığıdır.

Aynı zamanda çeşitli deri hastalıkları, bazı nörolojik rahatsızlıklar, depresyon, migren, obezite, otizm gibi birçok farklı sağlık problemi de gluten tüketimi ile ilişkili olabilmektedir. Bu hastalıklarda gluten tüketimi çeşitli semptomlara sebep olduğu için tüketimi sakıncalıdır. Bu hastalıkların varlığında glutensiz diyetin faydaları kesindir. Ne yazık ki son zamanlarda bilinen bir hastalık veya alerjinin varlığı olmaksızın glutensiz diyet yaygın olarak tercih edilir hale gelmiştir.

Glutensiz Hayat - Genç Diyetisyenler
Glutensiz Hayat – Genç Diyetisyenler

HASTALIK VEYA ALERJİ VARLIĞI OLMAKSIZIN GLUTENSİZ BESLENMENİN ETKİLERİ

Glutensiz beslenmenin bireylerde çeşitli mikro besin ögelerinin eksikliklerine sebep olduğu bilinen bir gerçektir. Özellikle demir ve B vitamini eksikliklerine sık rastlanmaktadır. Ayrıca bu diyetin tercih edilmesi toksik metal maruziyetini de arttırabilir.

Bağırsak mikrobiyatasını etkilediği bilinen glutensiz diyet, yararlı bakteri türlerini bağırsakta azaltırken zararlı bakteri türlerini arttırmaktadır. Sonuç olarak, glutensiz beslenme çeşitli hastalıklar ve alerji durumunda tedavi edici olsa da herhangi bir hastalık veya alerji olmadan bu tarz beslenmek mikro besin ögelerinin eksikliklerine, toksik metal birikimine ve bağırsak mikrobiyatasının kötü etkilenmesine sebep olmaktadır.

Diyetisyen İrem AKYOL

mail-grubu