Ortoreksiya Nervoza

Ortoreksiya Nervoza, Diyetisyen Elif Melek Avcı, diyetisyen paylaşımları, beslenme ve diyetetik güncel bilgileri

0
2477
www.diyetisyenstore.com

ORTOREKSİYA NERVOZA

Elif Melek Avcı
Elif Melek Avcı

Yeme davranışı bozuklukları günümüzde sıklıkla görülmektedir.  Buna sebep olan genetik, çevresel ve sosyokültürel etmenler vardır.  Toplumun zayıflığa önem vermesi, çevreden gelen baskılar, kadınlarda daha ince beden hayali olması gibi nedenlerden dolayı yeme bozuklukları gelişebilmektedir.

Ortoreksiya nervoza (ON), sağlıklı beslenme takıntısı olarak tanımlanır. Bireyin yaşantısına müdahale eden doğal gıdaları tüketme takıntısıdır. Ortorektik bireyler genelde günlerinin çoğunu ne yiyeceklerini düşünerek geçirirler.  Bazıları sadece çiğ gıdaları tercih eder.  Yiyecekleri her besini en ince detayına kadar inceleyip (kanserojen madde var mı? Katkı maddesi kullanılmış mi?) sağlığa uygun olup olmadığını değerlendirdikten sonra yemeyi tercih ederler. Fakat çoğu zaman yemekten vazgeçerler. Sağlıklı kabul ettikleri besinleri tüketmek için çabalarken aynı zamanda kilo kaybederler.  Ortoreksik bireyler bu seçimleri yaparken temel amaçlarının vücuda sağlıksız gereksiz besinlerin girmemesi olduğunu söylemektedir. Amaçları kilo vermek değildir, sağlıklı beslenmektir. Fakat bu durum uzun zaman içerisinde obsesif davranışları geliştirmekte ve sonucunda ortoreksiya meydana gelmektedir.

Ortorektik kişiler sürekli ne yiyeceklerini düşündüklerinden, zamanla dışarda yemek yiyemezler ve sosyalleşme problemleri yaşayabilirler. Mükemmelliyetçi davranışlarından dolayı günlük tükettikleri besinleri sürekli kısıtlarlar. Bu nedenle besin çeşitliliği sürekli azalmakta ve buna bağlı birçok hastalık görülebilmektedir.  Örneğin Malnütrisyon ve buna eşlik eden hastalıklar…

Ortoreksiya Nervoza’nın yeni bir yeme bozukluğu olarak kabul edilip edilmeyeceği henüz netlik kazanamamıştır.

Sağlıklı olmanın temeli yeterli ve dengeli beslenmekle oluşturulur. 4 temel besin grubunun (et/yumurta/kurubaklagil, süt ve süt ürünleri, sebze ve meyve, ekmek ve tahıllar), kişinin gereksinmelerini karşılayacak şekilde tüketilmesi, ihtiyaç olan besin ve besin öğelerinin sağlanması sağlıklı bir yaşam için elzemdir.  Bu dengeyi sağlayan besin veya besin gruplarının günlük beslenme programından çıkarılması bazı sağlık problemlerine neden olabilir.  (Diyet tedavisi ile bazı besinleri diyetinden çıkarılan bireyler hariç.)

Size uygun beslenme programınızı yalnızca diyetisyeninizden isteyin.

Sağlıkla…

 

Kaynakça :

  • Oğur, A. Aksoy, Ş. Güngör / BEÜ Fen Bilimleri Dergisi 4(2), 93-102, 2015
  • Cartwright MM, 2004. Eating Disorder Emergencies: Understanding the Medical Complexities of the Hospitalized Eating Disordered Patient, Critical Care Nursing Clinics of North America, 16 (4): 515-530.
  • Donini LM, Marsili D, Graziani MP, Imbrialle Canella C, 2004. Orthorexia Nervosa: A Preliminary Study with a Proposal for Diagnosis and an Attempt to Measure the Dimension on the Phenomenon, Eating and Weight Disorders, 9: 151-157.
[vc_cta h2=”Yazar : Diyetisyen Elif Melek Avcı” txt_align=”center” style=”flat” color=”blue” css_animation=”top-to-bottom”]Sitemizde Paylaşımda Bulunmak İsterseniz BURAYI tıklayınız.[/vc_cta]
mail-grubu