sağlık bakanlığı güzellik salonuna
sağlık bakanlığı güzellik salonuna

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA, kan yoluyla bulaşan hastalıklarla mücadele için Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonu ile protokol imzalayacaklarını duyurdu. Fahrettin KOCA, “Protokol kapsamında eğitim ve denetimleri hızlandıracağız. Ayrıca Bakanlığımızın hijyen ve kalite standartlarını hayata geçiren işletmelere uygunluk sertifikası vereceğiz” dedi.

Sosyal medya twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Dr. Fahrettin Koca, Dünyada 40 milyondan fazla kişinin HIV virüsü taşıdığını, 325 milyon kişinin ise hepatit B ve C hastası olduğunun bilindiğini söyledi.

kuaför
kuaför

Kan yoluyla bulaşan hastalıklar

Her yıl dünyada 1,4 milyon kişinin viral hepatitlere bağlı siroz ve karaciğer kanseri gibi nedenlerden dolayı yaşamını yitirdiğinin altını çizen Koca, şöyle devam etti:

“Türkiye’de ise 4 milyondan fazla vatandaşımız hepatit B ve C virüsü taşıyor. Ülkemizde gerçekleştirilen nakillerin yarısından fazlasını, viral hepatitlere bağlı karaciğer yetmezlikleri oluşturuyor.

Hepatit B, C ve HIV/AIDS gibi hastalıklar kan yoluyla; sterilize edilmemiş cerrahi malzemelerle; sterilize edilmemiş araçlarla yapılan dövme, akupunktur gibi uygulamalarla; tıraş bıçağı diş fırçası gibi eşyaların paylaşımıyla bulaşabiliyor.”

Fahrettin KOCA
Fahrettin KOCA

Kuaförlerin hijyen standartları belgelendirilecek

Kan yoluyla bulaşan hastalıkların erken teşhis ve tedavisi kadar, bulaşının önlenmesinin de Sağlık Bakanlığı’nın temel önceliklerinden olduğunu belirten Bakan Koca, bir yıl kadar önce, Türkiye Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programı’nı (2018-2023), geçen ay ise Türkiye HIV/AIDS Kontrol Programı ve Tanı-Tedavi Rehberini yayınladıklarını söyledi.

“Eylem Planlarımızda yer alan stratejileri adım adım hayata geçiriyoruz” diyen Koca, kuaför ve güzellik salonlarına yönelik protokol hazırlığı içinde olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

Standartları hayata geçiren kuaförlere uygunluk sertifikası verilecek

“Tüm dünyada ciddi bir halk sağlığı sorunu olan viral hepatitler ve HIV/AIDS gibi hastalıkların bulaşının önlenmesi için önemli bir çalışma başlattık. Berber, kuaför ve güzellik salonlarını temsil eden sivil toplum kuruluşları ile görüşerek, bu işletmelerin hijyen standartlarının, sterilizasyon ve dezenfeksiyon koşullarının belgelenmesi için protokol hazırlıklarımıza başladık. İlgili dernek, federasyon ve sektör temsilcileri ile bir araya gelerek sertifikalandırma çalışmalarını en kısa sürede hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Protokol kapsamında eğitim ve denetimleri hızlandıracağız. Ayrıca Bakanlığımızın hijyen ve kalite standartlarını hayata geçiren işletmelere uygunluk sertifikası vereceğiz.”

Sağlık Bakanı Koca, başlatılan bu çalışmanın kan yoluyla bulaşan hastalıkların engellenmesi için önemli bir adım olduğunu dile getirdi.

 

Kaynak : Gıdahattı

mail-grubu