www.diyetisyenstore.com
Nalan Ozkara
Nalan Ozkara

Su Tüketimimizde ki Artış Aldığımız Kaloriyi Azaltır Mı?

Su, renksiz, tadı olmayan sıvı. Vücudumuzun hayat kaynağı. Bedenimizin %70’ini oluşturan yapı. Hepimiz suyun faydalarını az çok duymuşuzdur. Son yıllarda, suyun bilinen yararlarına bir yenisi daha eklendi. Illinois Üniversitesinde, Amerika’da yaşayan 18.300 yetişkinin üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; günlük su tüketimini bir, iki yada üç bardak artıran deneklerin günlük enerji alımı 68-205 kalori, sodyum alımı ise 78-235 miligram arası azalma gösterdi. Katılımcılardan 2 ila 10 günlük süreyle tükettikleri her şeyi not etmeleri istendi. Katılımcıların içtikleri meşrubatlar, saf su olarak sayılmadı ama aldıkları su tüketimine eklendi.

Ortalama olarak, katılımcılar günlük 4.2 bardak saf su tükettiler. Bu oran tükettikleri toplam su oranının yaklaşık olarak %30’una denk geldi. Katılımcıların ortalama olarak 2.157 kalori aldı, bu kalorilerin 125’i şekerli içeceklerden, 432 kalorisi ise düşük besin değerine sahip, tatlılar gibi kalori açısından zengin atıştırmalıklardan oluşuyordu.
Katılımcıların saf su tüketimindeki küçük ama etkili %1’lik artış, günlük kalori alımında ki, şekerli meşrubat alımındaki ve kalori açısından zengin atıştırmalık tüketiminde ki azalmayla, sodyum, yağ ve kolestrol alımındaki düşüşle ilişkilendirildi. Bu etkiler erkeklerde, genç yetişkinlerde ve gençlerde daha da belirgin olarak gözlemlendi. Bunun
nedenin bu gruplarda günlük kalori alımının daha yüksek olmasıyla ilgisi olduğu tahmin ediliyor. Bol su içmeli günleriniz olsun..

Yazar : Nalan ÖZKARA
Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

Kaynak: https:// www.sciencedaily.com/ releases/ 2016/03/160301174759.htm

mail-grubu