GAMZE ŞAVUR YABAN MERSİNİ
www.diyetisyenstore.com

YABAN MERSİNİ

Öğr. Gamze ŞAVUR
Öğr. Gamze ŞAVUR

Potasyum kaynağı, Kalbe Dost: yaban mersini arterlerin genişlemesine ve kanın sorunsuz akmasına yardımcı olan yüksek düzeyde bileşiklere sahip olması sayesinde kalp dostudur.

Göz Dostu: Yaban mersini bileşeninde göz sağlığına faydalı olan A ve C vitaminleri, antioksidanlar ve çinko barındırmaktadır. Göz yanması, göz kuruluğu, katarakt, gece körlüğü ve glaucoma gibi kalıcı körlüğe sebep olabilecek göz rahatsızlıklarına karşı koruyucudur.

Diyabete karşı: yaban mersini tüketmek kandaki şeker seviyesini doğal yolla düşürüyor, yani bileşenleri sayesinde kandaki aşırı şeker oranından kurtulmanıza yardımcı oluyor.


Lif oranı yüksek, sindirime yardımcıdır: Yaban mersininin yaklaşık olarak bir fincanında 3,6 gr lif bulunuyor. Günlük tüketilen yaban mersini düzenli sindirim sistemimizin oluşmasına katkıda bulunuyor.

yabanmersini
yabanmersini

Kolesterolü düşürücü etkisi vardır: yaban mersini kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığını korur.

Kan basıncını düşürür: Yaban mersini kan basıncını düşürerek tansiyon düşürücü etki gösterir. Yüksek tansiyonu olan bireyler için ideal bir meyvedir.

Ağır antrenmanlardan sonra kasları korur: Yaban mersini takviyesi antrenmanlardan sonra oluşan hasarları azaltarak kas performansındaki azalmayı en aza indirir. Kasların oluşumunu hızlandırır.

Zayıflamaya Yardımcı: Yaban mersini çok az kalorisi olan besleyici enerji deposudur. Sindirime oldukça faydalı ve serbest radikalleri nötralize eden c vitamini, potasyum ve yüksek antioksidan içerir.

Yağ kolesterol ve sodyum içermez.

Yarım fincan yaban mersini sadece 40 kalori içermektedir.

Bu gibi etkenlerden dolayı kilo verme diyetlerinde etkili olan bir besindir.

Alzheimer karşıtı: Son yıllarda yapılan çalışmalara göre yaban mersini “süper meyve” olarak sınıflandırılmış ve bunama ile mücadelede etkili olduğu belirtilmiştir.

Anti-kanserojen: klinik araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre yaban mersini içerdiği aktif bileşenler ile hem fonksiyonel gıda hem de gıda takviyesi şeklinde tüketildiğinde anti-kanser ajanı olarak fayda sağlamaktadır.

Cildinizdeki zarar görmüş hücreleri yenileyerek yaşlanma karşıtıdır: Yaban mersini bileşenindeki antioksidanlar, fitokimyasallar ve vitaminlere sahip olduğu için zarar gören hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Akne tedavisinde yardımcıdır: Yaban mersininde bulunan antioksidanlar vücudumuzun serbest radikalleri ile savaşır dengeler ve cildimizi oksidatif hasarlardan korur. Ayrıca derimizde ki toksinlerin atılmasında etkindir. Ve böylece gözeneklerin tıkanmasını engeller.

Göz çevresindeki koyu halkaları temizler: Birkaç yaban mersini ile aloe vera jel ile birlikte maske yapın. Gözlerinizin yanına maske şeklinde uygulayıp 10-15 dakika bekledikten sonra yıkayın, aynı zamanda göz sağlığınız için faydalıdır.

YABAN MERSİNİ BESİN DEĞERİ

yaban mersini besin değeri
yaban mersini besin değeri

KAYNAKÇA

https://www.medikalakademi.com.tr/yaban-mersini-nedir-faydalari-nelerdir-hangi-hastaliklara-iyi-gelir/

https://www.mailce.com/yaban-mersini-faydalari.html

http://www.yabanmersini.org/yaban-mersini-faydalari

 

mail-grubu