Yaşam ve Beslenme Kalitenizi Alışkanlığınızla Arttırın

0
525
www.diyetisyenstore.com

Mutfak sizin yaşam ve beslenme tarzınızı yansıtır. Dolabınızda bulunan yiyecekler günlük yeme durumunuzu belirler. Abur-cubur dolu bir dolap yerine doğal besinlerle donatılmış gıdalara yer vermeniz sizin daha sağlıklı bir yaşam benimsemenizi sağlar. Ara sırada olsa almış olduğunuz çikolatalar, tatlılar, hazır-işlem görmüş tüm besinleri göz önünde bulundurmamanız yararınıza olacaktır. Mesela meyve sularını dolabın arkasına yerleştirirken ön kısmına meyve koymanız kapağı açtığınız vakit göze ilk gelene yönelip ve yeme isteğinizi o yönde kullanacağınızı gösterir.

 Tabak seçimlerinde mümkün olduğunca küçük ebatlarda tercih etmeniz hem göz tokluğuna hem de az yemenize etmen olacaktır. Tabağınızın yarısını yeşilliklerle ve yahut salata ile doldurmanız yine sizin leyhinize olacak bir davranıştır.

 Yemeğinizi masada yemeniz yeme kontrolünüzü sağlayacağı için alışkanlıklarınız arasında yer almalıdır. Beyne 20 dakikada ulaşan doyma hissi masada daha uzun süre kalarak ve tabağınıza ekstra ilavelerde bulunmadan yavaş bir şekilde ve iyice çiğneyerek zaman geçirerek yemeniz yararınıza olacaktır.

 Masada tabağınızın dışında başka yiyeceklerin yer alması gözünüzün kaymasına ve yeme isteğinizin uyarılmasına neden olacaktır. Bu nedenle masa da düşük kaloriye sahip salata, yoğurt, cacık, maden suyu gibi yiyecek-içecekler bulundurunuz.

 Alışveriş günlerinizde tok olduğunuz zamanı seçin. Kilo almanıza sebep olan sağlıksız ve boş kalorili yiyecekleri listenizden çıkartın. Bilinçli olarak ne yememeliyim yerine neyi yemeliyimi ya da neyi almamalıyım yerine neyi alsam iyi oluru düşünmeniz o reyona yönelmenizi etken kılacaktır. Olumsuzu değil olumlu olana yönelin. Beyninizi düşünce yoluyla ikna ettirmeye odaklanın.

 Stresli,ruh halinizin negatif olduğu durumlarda evde bulunmak yerine dışarı çıkın. Böylece mutfağınızda geçireceğiniz dakikaları dışarıda geçirmenize tüm duygularınıza pozitif etki sağlayarak bir şekilde deşarj olmanıza katkı sağlayacak, yeme probleminizi bastırıp, moralinize iyi gelecektir. Böyle durumlarda yapacağanız 1 saatlik yürüyüş en ideal moral kaynağı olacaktır.

 Gün içerisinde yapacağınız ufak çaplı ara öğünler yine leyhinize olacaktır. Bu öğünleri meyve ile geçiştirebilirsiniz. Ana öğünde yeteri kadar yememiş ve açıkmışsanız yağsız tost-şekersiz çay,sütlü gevrek gibi besinleri tercih edin. Bu besinler sizi hem tok tutacak hemde sağlıklı beslenerek kilo vermenize yardımcı olacak ya da kilonuzu sabit kılacaktır.

mail-grubu