SENA-ÖZ-ALIÇ-MEYVESİ
SENA-ÖZ-ALIÇ-MEYVESİ
www.diyetisyenstore.com

ALIÇ MEYVESİ

Sena ÖZ
Sena ÖZ

Kalp damar sistemi üzerinde pozitif etkileri gösteren 3 grup ana birleşik içerir. Bu birleşik; triterpenoid saponin, aminler ve flavonoidlerdir. Kalp yetmezliği, damar tıkanıklığı, anjin ve hipertansiyon tedavisinde kullanılmaktadır. Alıç çok güçlü antioksidan özellikleri olan flavonoid birleşikleri açısından oldukça zengindir.

 


Alıç, antioksidan özellikli birleşikleri aracılığı ile serbest radikal oluşumunu engelleyerek kalp sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Birleşimindeki Oligometrik proanthocyanadin (OPC) sayesinde alıç damarların iç cidarlarında plaka birikimini önler ve birikmiş olanların da kalınlıklarını azaltarak inceltir. Ayrıca kan damarlarında kolajen entegrasyonunu sağlamasına teşvik eder ve kolesterol seviyesini de düşürür.

Alıç
Alıç

İçerdiği flavonoidlerden dolayı kalbe kan getiren damarları genişleterek kan sirkülasyonunu hızlandırır. Kalbin kanlanmasını arttırarak ve periferal dokudaki kan sirkülasyonuna karşı direnci düşürerek kalp kaslarının kasılma kuvvetini arttırıp tıkanmaları azaltır. Kardiyovasküler olarak birinci derecede koruyucu birleşenler flavonoidler  ve OPC’lerdir.

Alıç kardiyotropiktir ve kan damarlarını genişletici etki gösterir. Hipertansiyona karşı kullanılan bu bitki çeşitli potansiyellerinden dolayı kontrol edilmesi zor olan durumlarda düşük tansiyona sebep olabilir. Günümüzde alıç ilaç endüstrisinde de yararlanılan bir bitkidir. Almanya ve İsviçre başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde alıçtan hazırlanan bitkisel ilaçlar kullanılmalıdır.

alıçç
alıçç

KAYNAKÇA: Aliye Özenoğlu,2016,Fonksiyonel Besinler, In: Beslenme Esasları Ve Sağlığın Korunmasında Beslenme, Ed:Özenoğlu A., 1.Baskı, Ankara, Hatipoğlu yayınevi, p.882-883

 

mail-grubu