bakanlıktan poğaça ve kek tarifi
bakanlıktan poğaça ve kek tarifi
www.diyetisyenstore.com

Bakanlıktan Poğaça ve Kek Tarifi

Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından, okul kantinleri için poğaça ve kek tariflerini Sağlık Bakanlığına bağlı ” Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ” web sayfasında yayımlamıştır.

okul kantini
okul kantini

Genç Diyetisyenler Ekibi olarak bu olaydan sizleri haberdar etmek istedik.

Okul kantinlerinde Milli Eğitim Bakanlığının Genelgesi ile satışı uygun olan kek ve poğaça tarifleri aşağıdadır.

POĞAÇA TARİFİ1

10 porsiyon

2

Hazırlanışı:

IMG 3279

Biraz ılık su ve sıvı yağı yoğurma kabına dökün. İçine maya ile şekeri de ilave edin elinizle karıştırarak eritin. Yumurta ve tuzu katıp yavaş yavaş un ekleyerek sert olmayan bir hamur yoğurun. Hamuru 5-10 dakika bekletip on küçük beze yuvarlayıp tepsiye dizin. Üzerini örtüp 30 dakika tepside mayalanmasını bekleyin. Üzerine yumurta sarısını sürüp; 190-200 derecede önceden ısıtılan fırında kızarana kadar 15-20 dakika pişirin.

 

Genç Diyetisyenler, Diyetisyen İş İlanları

KEK TARİFİ310 porsiyon

4

Hazırlanışı:

IMG 3275

Kek kalıbı ya da tepsinizin tabanını yağlayın Yumurtalar ve toz şekeri bir mikser yardımıyla krema haline gelene kadar çırpın. Yoğurt ve yağı da ekledikten sonra çırpma işlemine bir süre daha devam edin. Sonraki aşamada ise un ve kabartma tozunu hazırladığınız karışıma ekleyerek az karıştırın. Hazırladığınız harcı pişirme kabınıza dökün ve üzerini bir spatula yardımı ile düzleştirin. Önceden 170 derece ısıttığınız fırında yaklaşık olarak 40-45 dakika pişirin.

 

 

mail-grubu