Bu Teknoloji Ömrü Tükenecek Böbreği Önceden Tahmin Edebiliyor
www.diyetisyenstore.com

Bu Teknoloji Ömrü Tükenecek Böbreği Önceden Tahmin Edebiliyor

DeepMind adlı yapay zeka şirketi, akut böbrek yetmezliğini yaklaşık 2 gün öncesinden tahmin edebilen bir yapay zeka sistemi üzerinde çalışıyor.
böbrek
böbrek

Hastanelerin yaşadığı en büyük zorluklardan biri, kötü durumdaki hastaların ne zaman hayati tehlike oluşturan duruma geleceğini kestirememeleridir. Sağlık durumundaki ufak çaplı değişiklikler, bazen insanların etkili şekilde gözlemleyemeyeceği büyüklükteki veri denizinde kaybolabiliyor.

Diyetisyen İş İlanı – Çocuk Kulübü

Geçtiğimiz günlerde Nature dergisinde yayımlanan bir makalede, DeepMind’da çalışan araştırmacıların bu durum için bir çözüm önerisi olduğundan bahsediliyor. Araştırmacılar, elektronik sağlık kayıtlarındaki yüz binlerce veri göstergesini inceleyebilen makine öğrenimi sistemi geliştiriyor. Bu yapay zeka sistemi sayesinde, yaklaşan bir kriz gerçekleşmeden çok önce doktorları uyarmak olası olabilir.

 

Deneyler Sonrası %90 Başarı Oranı Tespit Edildi

Sistemin potansiyelini göstermek isteyen araştırmacılar, sistemi akut böbrek yetmezliğini (böbrek fonksiyonunda ani azalış olması) tahmin etmek için kullandı. Deneme, Amerika Birleşik Devletlerindeki hastanelerde binlerce hastayla yapılan araştırma sonrasında , yapay zeka sisteminin işlevini kaybedecek böbreği 48 saat önceden yüzde 90 oranında doğru tahmin ettiği görüldü. DeepMind araştırmacıları, geliştirdikleri sistemin hasta akıbeti üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi için doktorlar tarafından doğrulanması gerektiğini söylüyor. Yine de sistemin ilk denemelerde başarı göstermiş olması, ileride kalp krizi, sepsis ya da zatürre gibi hastalıkların önceden anlaşılabileceğinin müjdesini veriyor. Araştırmacılar, bu yapay zeka sisteminin ticari şekilde satılabilmesi için aylar, belki de yıllar gerektiğini söylüyor.

Kaynak Sayfa : Dünya Halleri

mail-grubu