www.diyetisyenstore.com

ece-yalin-diyetYoğun ve oldukça soğuk geçen bu kış döneminde elimizin sürekli sıcak içeceklere gidiyor olması çok olağan bir durum. Yazımda bu sebeple size kültürümüzün bir parçası olan ve aslında her mevsim, her dönem en sık tercih edilen çaydan bahsedeceğim. Öncelikle kısaca çayın türlerinden, farklarından bahsedelim;

Üç farklı şekilde elde edilen çay : yeşil çay, siyah çay ve oolong çay olarak isimlendirilmiştir.

Çalışmalar sonucu genel özellikleri ile çayların en çok bilinen özellikleri antioksidan etkiye sahip olmasıdır. Çay alışkanlığını bilinçli ve ölçülü olarak tüketen bireylerin daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olduğu söylemek mümkündür. Peki  ne gibi etkilerinden dolayı ‘’ daha sağlıklı bir yaşam tarzı’’ ifadesini kullandığımızı şöyle açıklayalım;

Çevresel etkilerle oluşan bazı serbest  radikal türleri hücrelerimize zarar vermektedir. Zarar gören hücreler bu maruzata karşı kendilerini antioksidanlarla ve bölünme yolu ile korumaya alırlar. İşte çayın sahip olduğu antioksidan özelliği ise bu koruma mekanizmasına fayda sağlamaktadır.

Aynı zamanda sağlıklı beslenme alışkanlığı ile birlikte, çay tüketme alışkanlığını da kazanmış toplumların günde ortalama 120ml yeşil çay tüketimini 1 yıl ve daha fazla sürede devam ettirmesiyle hipertansiyon riskini önemli derecede azaltıldığı tespit edilmiştir.

hemen-paylas-diyet

Sağlıklı beslenme alışkanlığını düzenli ve ölçülü olarak çay tüketimi ile desteklenmesi sonucu bireylerde özellikle bel-kalça oranlarının, total kolesterollerinin, açlık kan şekerlerinin düzeylerinin normal değerlere gelmesinde etkili olduğunu da belirtmekte fayda var.

Örneğin yeşil çayın diş çürümelerini önlediği, kolesterol düzeyini düşürdüğü, sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde etkili olduğunu da söyleyebiliriz.

Evet çayın sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin hepsini olmasa da bir kaçını iletmiş bulunmaktayım, tabi her gıdanın doz aşımında zararlı etkilerinin olduğunu unutmamak gerekir.

Çayın da bu faydalı etkilerinin yanında  günlük alım miktarını aşmanız durumunda (aşırı kafein alımı sonucunda) ;

  • Hassas ,peptik ülserler üzerinde olumsuz etkisi
  • Baş ağrısı ve migren gibi rahatsızlıklara
  • Anemi (kansızlık) gibi rahatsızlıklara
  • Uyku mekanizmasının bozulması gibi olumsuz sonuçlarla da karşılaşmanıza sebep olacaktır.

Bu sebeple tükettiğiniz her besin, gıda için porsiyon kontrolü konusunda bilinçli olmanız gerekmektedir. Beslenme adına yaşadığınız her sorun veya sorularınız için Diyetisyene başvurmanızı öneriyorum.

Diyetisyen Ece YALIN
Seroniss Beslenme ve Diyet Merkezi

mail-grubu