Dyt Dilek Piri
www.diyetisyenstore.com

CIVIL CIVIL SAĞLIK

Beslenme de dört besinli yonca diye adlandırdığımız; et ve ürünleri, süt ve ürünleri, meyve – sebze grubu ve tahıl gurubunu oluşturmaktadır. Bu gün sebze-meyve grubunu özel olarak inceleyelim.

sebze
sebze

Peki cıvıl cıvıl sağlık..

Vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri en doğru şekilde karşıladığımız besin gruplarıdır. Besinlerin renklerine göre sağlığa faydaları da değişim gösteriyor.

Doğada bulunan tüm meyve ve sebzelerin kendilerine özgü muhteşem ve göz alıcı renkleri zaman zaman dikkatleri üzerine toplar. Kimi zaman pazarlarda kimi zaman bir kamyonun kasasında kimi zaman ise dolaplarımızın baş tacıdır.

Kendi aralarında küçük bir gruplandırma sizler için de kalıcı olabilir ; yeşil renkli sebze – meyve, beyaz renkli sebze – meyve, kırmızı renkli sebze – meyve, mor renkli sebze – meyve, turuncu renkli sebze – meyve, sarı renkli sebze – meyve diyebiliriz ve 6 grupta toparlayabiliriz.

turuncu ve mor sebze
turuncu ve mor sebze

Turuncu renk bize neler sağlıyor hep birlikte inceleyelim.

Turuncu renkli olan meyve ve sebzeler antioksidan yönünden çok zenginlerdir. Toksinlerin atımını sağladığı gibi bazı kanser türlerinin  ( mesane, bağırsak, göğüs, cilt ) risk oranını azalmasında oldukça etkilidir. Göz sağlığını, bağışıklık sisteminin sağlığını korumada yardımcıdır. Yüksek kan basıncını düzenler. Kan şekeri ve kolesterolü dengeler. Lif açısından oldukça zengindir, posa miktarı fazla olduğundan metabolizmanın çalışmasına da yardımcı olur.

meyveler
meyveler

C vitamini yönünden oldukça zengin besinler bu grupta yer alır.

Bu yararlı etkileri vücutta görebilmemiz için; limon, greyfurt, balkabağı, havuç, mango, tüysüz şeftali, portakal, mandalina, trabzon hurması, ananas, mısır, tatlı patates, sarı elma, sarı pancar, sarı incir, sarı patates, sarı yaz kabağı, kavun gibi besinleri tüketmeliyiz.

Öğün ve ara-öğünlerinize birkaç turuncu sebze-meyve dahil ederek ihtiyacınız olan günlük dozu oldukça kolay ve pratik bir şekilde alabilirsiniz. Sandviçlerinize birkaç dilim turuncu biber eklemek ya da salatanıza havuç veya kayısı dahil etmek sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

Dyt. Dilek PİRİ

mail-grubu