Anasayfa Duyurular Haberler Çocuklara Satışı Yasaklanan Ürünler

Çocuklara Satışı Yasaklanan Ürünler

su maymunu hayvanı , su maymunu nasıl yapılır , su maymunu silahı , su maymunu yutulursa ne olur , su maymununa ne kadar şeker verilir , su maymunu kansere yol açarmı , su maymunu kapıda ödeme , su maymunu stres topu

0
507
diyetisyen-rehberi

T

Ticaret Bakanlığının Bazı Tüketici Ürünlerinde Uygunluk Denetimi Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, 31 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’nin 4. Mükerrer sayısında yayımlandı.

Yiyecek taklidi ürün nedir?

Tebliğdeki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ibaresi bakanlığın yeni sistemi ile bağlantılı olarak Ticaret Bakanlığı olarak değiştirilirken, Tebliğin 4’üncü maddesindeki sıvı içerisinde büyüyen dekoratif ürünler tanımı, “Sıvı ile temas edince hacmi artarak dekoratif bir görüntü oluşturan, ”su maymunu”, ”büyüyen su topları”, ”su boncuğu”, “su jeli” gibi isimler ile bitki besini, dekorasyon, oyun vb. amaçlarla piyasaya arz edilen kapsül formundaki her türlü ürünü,” tanımıyla değiştirildi.

Maddeye yeni bentlerle, Olduklarından farklı görünen çakmaklar, Uçucu gaz içeren balon tanımlarının yanında , “Yiyecek taklidi ürün: Gıda ürünü olmamalarına rağmen, sahip oldukları şekil, koku, renk, görünüm, ambalaj, etiket, hacim veya boyutları sebebiyle olduklarından farklı görünen ve bu sebeple tüketiciler, özellikle çocuklar tarafından gıda ürünleriyle karıştırılarak tüketicilerin sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atan ürünleri,” şeklinde ki tanımı da eklendi.

Bu ürünlerin temel gereklere uygunluğu, üretici tarafından başka türlü ispatlanmadığı sürece Tebliğde bulunan düzenlemeler ile ekte belirtilen standartlar dikkate alınarak değerlendirilecek.

Yiyecek taklidi ürünler için gereklilikler

Tebliğin 5’inci maddesinden sonra gelmek üzere eklenen maddelere göre; olduklarından farklı görünen çakmakların piyasaya arzı yasak olacak.

Yiyecek taklidi ürünler ya da bunların ayrılabilir kısımlarının, tüketiciler ve özellikle çocuklar tarafından ağza alınması, emilmesi ya da yutulması halinde boğulma, zehirlenme yahut sindirim sisteminde delinmeye veya tıkanmaya yol açmaması gerekecek.

Su maymunu çocuklara satılamayacak

“Su maymunu”, “büyüyen su topları”, ”su boncuğu”, “su jeli” gibi isimler ile bitki besini, dekorasyon, oyun vb. amaçlarla piyasaya arz edilen kapsül formundaki sıvı içerisinde büyüyen dekoratif ürünlerin kırtasiye, oyuncakçı ve okul kantinlerinde piyasaya arz edilmesi yasak olacak.

Sıvı içerisinde büyüyen dekoratif ürünlerin piyasaya arzının mümkün olduğu yerlerde çocuklara satılması yasak olacak. Bu ürünlerin ambalajlarının çocukların ilgisini çekmeyecek şekilde olması ve söz konusu ürün etiketlerinde tüketicinin satın alma kararı esnasında görebileceği şekilde, ürünün oyun amaçlı kullanılmamasına ilişkin uyarı bulunması zorunlu olacak.

Uçucu gazla doldurulan balonlar

Uçucu gazla doldurulan balonların doldurma işleminde helyum gazı dışında başka gaz kullanılamayacak.

Uçucu gaz içeren balonların piyasaya arz edildiği yerlerde, balonların helyum gazıyla doldurulduğu ve helyum gazının yanıcı/parlayıcı bir gaz olmadığı hususunda, tüketicilerin bilgilendirilmesi amacıyla tüketicilerce kolayca görülebilecek ve okunabilecek şekilde ve en az (297mm x 210mm) A4 boyutundaki bilgilendirme metni, satış yerinin uygun bir yerine konulacak.

Yeni tebliğle, tebliğin ekinin başlığı değiştirilirken, ekte yer alan tabloya aşağıdaki satırlar eklendi:

1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini Ticaret Bakanı yürütecek.

KAYNAK : GIDA HATTI

diyetisyenstore-logo