www.diyetisyenstore.com

Davranış Değişiklikleri İle Kilo Kontrolü

Günümüzde yüksek enerjili besinler, hareketsiz yaşam biçimi, beslenme bilgi düzeyinin yetersiz oluşu, düzensiz beslenme… gibi nedenlerle kilo kontrolü sağlanamamakta, toplumda obezite ve aşırı kiloluluk hali yaygınlaşmaktadır.

Obezite ile mücadelede beslenme davranışlarının değiştirilmesi oldukça önemlidir. Davranış değişikliğinin ilk basamağı koşullanmadır.Kilo Kontrolü dyt elif melek

Kendinize küçük ama başarabileceğiniz hedefler koyun: Küçük adımlarla ilerledikçe büyük değişimler size gelecektir! İlk etapta günlük adım hedefinizi 5.000 adım yaparak ilerleyen süreçte bu sayıyı artırabilirsiniz.

Gün içinde tükettiklerinizin farkında olmak için yediklerinizi kaydedin: Fotoğraflarını çekin veya Not alın! Yediklerinizin çeşidini ve miktarını bilmek motivasyonunuzu artıracaktır.

Alışkanlık edindiğiniz davranışları irdeleyin: Örneğin televizyon karşısında atıştırmaktan vazgeçin! Çay/Kahve yanında şeker veya şekerli besinler aramayın! Bu sayede farkında olmadan aldığınız fazla kalorileri hayatınızdan çıkaracaksınız.kilo kontrol dyt elif

Asla Pes Etmeyin: Kilo vermekte zorluk yaşadığınız dönemlerde olumsuz düşünceler yerine kendinizi daha iyisine motive edin! Pes ettiğinizde başarmış sayılmayacaksınız.

‘’Gözden Uzak Gönülden Uzak’’ ilkesini unutmayın: Kilo almanızı kolaylaştıran besinlerden kaçın! Mutfağınızda bulundurmayın!

Sağlıklı kilo kaybetmek sabır işidir. Kilo verme sürecinde en önemli husus ‘’diyetin aklınızda başlamasıdır’’. Yani hedefinize ne kadar iyi odaklanır ve benimserseniz o ölçüde başarılı olacaksınız

Asla pes etmeyin!

Yazar : Diyetisyen Elif Melek Avcı

mail-grubu