Anasayfa Genç Diyetisyenler Güncel Haberler Dünyaca Ünlü Markalar ve Kuruluş Tarihleri

Dünyaca Ünlü Markalar ve Kuruluş Tarihleri

dünyanın en değerli markaları 2019, dünyanın en büyük şirketleri 2018, dünyanın en değerli şirketleri 2018, dünyanın en zengin şirketleri 2018, genç diyetisyenler, küresel firmalar, en değerli şirketler türkiye, dünyaca ünlü markalar

0
788
Dünyaca Ünlü Markalar ve Kuruluş Tarihleri
Dünyaca Ünlü Markalar ve Kuruluş Tarihleri
diyetisyen-rehberi
 • Cadbury: 1824
  Dünya çapında bir marka olmayı başarmış Cadbury, eski adıyla Cadbury’s, en eski şekerleme firmalarından biri. Çok uluslu bir İngiliz firması olan Cadbury, 2010 yılından bu yana Mondelez International’a ait. Şu anda dünyanın en büyük 2. Şekerleme markasıdır.
 • Nestle: 1866
  nestle
  nestle

  İsviçre merkezli olan Nestle, 2014 yılından beri dünyanın en büyük gıda firması olarak kabul edilmektedir. 2017 yılında Fortune Global 500 Listesi’nde 64. sırada yer almıştır. Tıbbi gıdalar, bebek gıdalar, şişe su, kahvaltılık gevrekler, kahve ve çay, şekerleme, süt ürünleri, dondurma, donmuş gıda, evcil hayvan yiyecekleri ve atıştırmalıkların üretimini yapmaktadır .Firmanın 29 alt markasının yıllık satışları 1.1 milyar ABD doları düzeyindedir.

 • Heinz: 1869
  Eski adı H. J. Heinz Company olan firma, Amerika merkezlidir. Adını kurucusundan almakta, 6 kıtada binlerce gıda ürünü üretme ve 200’ün üzerinde ülkede satmaktadır.
 • Coca-Cola: 1892
  İlk kez ilaç olarak, John Stith Pemberton tarafından üretilmiş, Asa Griggs Candler isimli iş adamı tarafından satın alındıktan sonra dünya gazlı içecek piyasasına hakim olmuştur. Benzer formülasyonlar üretilse de, orijinal reçetesi halen ticari bir sırdır.
 • Hershey Company: 1894
  Dünyanın en büyük çikolata üreticilerindendir. Kurabiye, kek, milk shake, içecek ve benzer birçok ürünü satmaktadır.
 • PepsiCo: 1898
  pepsi
  pepsi

  New York merkezli bir firma olan PepsiCo, çok uluslu bir Amerikan şirketidir. Gıda, çerez ve içecek ürünleri üretmektedir. PepsiCo, 1965 yılında Frito-Lay ve Pepsi-Cola Company’nin bir araya gelmesiyle oluşmuştur ve o tarihten beri gıda ve içecek alanında Pepsi adıyla faaliyet göstermektedir.

 • Mars: 1911

  Çikolata, sakız ve şeker ürünleri üreten ABD merkezli çok uluslu şirkettir.

 • Danone: 1919
  Fransa merkezli bir çok uluslu şirkettir. Taze süt ürünleri ve içeceklere odaklanmıştır. Tarihi ilginç bir şekilde Osmanı’ya kadar dayanmaktadır. Yahudi asıllı bir doktor olan İzak Karasu, Balkan savaşları sırasında Yunanlılar Selanik’i işgal ettiğinde buradan göç eder. Göç ettiği Barselona’da geleneksel Osmanlı yoğurtlarını üretir ve oğlu Daniel’den esinlenerek Danone ismiyle piyasaya sürer.
 • KFC: 1930
  ABD Louisvilla, Kentucky merkezli bir fast food restoran zinciridir. Ülkemizde de faaliyet gösteren KFC, dünyanın en büyük 2. restoran zinciridir. Dünya çapında 123 ülkede 20.000 civarında restoranı olduğu tahmin edilmektedir.
 • Mc Donald’s 1940
  Dünyanın en büyük fast food restoran zinciridir. Hamburger, patates kızartması, soğuk içeceklerin yanında kahve, tatlı ve ülkelere özgü bir çok ürünü barındırmaktadır satmaktadır. Her gün 70 milyon civarında müşteriye hizmet verdiği tahmin edilmektedir. 119’dan fazla ülkede 34.000’in üzerinde restoranla hizmet vermektedir.
 • Ferrero: 1946
  İtalya merkezli bir çikolata firmasıdır. Kinder, Ferrero Rocher ve Nutella gibi önemli markalara sahiptir. Ferrero Türk fındık devi Oltan Gıda’nın da sahibidir. Fındık ihtiyacının %90’ını Türkiye’den karşılamaktadır.
 • Burger King: 1953
  İlk restoranını Miami, ABD’de açan fast food restoran zinciridir. Günümüzde yüzün üzerinde ülkede 15.000’in üzerinde restoranı mevcuttur.
 • Pizza Hut: 1958
  ABD Teksas merkezli, Amerikan usulü pizzada uzmanlaşan bir restoran zinciridir. 100 ülkede toplam 15.000’in üzerinde şubeyle dünyanın en büyük pizza zinciridir. Türkiye’ye ilk defa 1989 yılında gelmiştir.
 • Taco Bell: 1962
  Meksika’ya özgü ürünler satan bir fast food restoran zinciridir. Dünya genelinde 6.500’ün üzerinde restoranı vardır. KFC ve Pizza Hut gibi sektörün diğer devlerini de barındıran Yum! Brands, Inc.’ın iştirakidir.
 • Subway: 1965subway
  Bu da Amerikan bir fast food halkasıdır. Hızla genişleyen bir franchise olarak 110 ülkede 44.105 şubesi vardır.
 • Wendy’s: 1968
  ABD merkezli bir diğer fast food zinciri. 2016 itibariyle 6.490 restoranı ile dünyanın en büyük 3. hamburger zinciridir. Merkezi 2006 yılından beri İrlanda, Dublin’dedir.
 • Starbucks: 1971
  Merkezi Washington’da bulunan Amerikalı bir kahve zinciridir. Adını Moby Dick’teki Starbuck karakterinden alır. Ülkemizde de oldukça tanınmıştır.
 • Nando’s: 1987
  Güney Afrika’da kurulan bir fast food zinciridir. 35 ülkede 1.000’in üzerinde mağazası vardır. Restoran Portekiz usülü tavuk yemekleri üzerinde uzmanlaşmıştır. İngiltere’de özellikle popülerdir.

Genç Diyetisyenler Hediye Yarışması

Kaynak : GIDAHATTI

diyetisyenstore-logo