Drone ile organ nakli
Drone ile organ nakli
www.diyetisyenstore.com

Dünya’da İlk, Dron ile Organ Nakli Yapıldı!

Geçtiğimiz haftalarda ( 06.2019 )  Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan bir böbrek naklinde kullanılan böbrek, beş kilomete ötede bulunan hastaneye dron ile iletildi.
dron organ nakli
dron organ nakli

Dronlar nakil edilecek organları , yeni sahiplerine bilinen taşıma yöntemlerinden çok daha hızlı bir şekilde taşıyarak organların hedefe ulaştıklarında hala kullanılabilir halde olmalarını sağlayabilir. 19 Nisan günü bir dron, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezindeki doktorlara, beş kilometre uzaklıktaki bir hastaneden bir böbrek götürdü. Böbrek daha sonra böbrek yetmezliği yaşayan bir hastaya başarıyla nakledildi. Böylece ilk kez bir dron, organ naklinde kullanılacak bir organı taşımış oldu.

Organın nakledildiği kişi 44 yaşında Baltimorelu bir kadındı. Nakil işleminden önce sekiz yılını diyaliz makinesiyle geçiren kadın, ameliyatın ardından birkaç gün sonra hastaneden çıktı.

böbrek
böbrek

Organ taşımak için özel dron üretildi

Böbreği taşımak için kullanılan dron, nakil edilecek organı sarsmamak için sekiz tane pervane ile çalışacak şekilde düzenlenmişti. Üniversitenin özel olarak ürettiği cihaz sıcaklığı, barometrik basıncı, irtifayı, titreşimi ve konumu belirleyip ayarlayabilecek şekilde tasarlandı. Böylece organın uçuş esnasında en iyi koşullarda saklanması sağlandı.

Araştırma ekibi bu işlem öncesinde dronlar aracılığıyla serum, kan tüpleri ve diğer materyaller taşınmış. Deneme amacı ile nakle uygun olmayan böbrekler üzerinde taşıma testleri yapılmıştı.

Haberin Devamını Buradan Okuyabilirsiniz.

 

mail-grubu