Fahrettin Koca'ya Diyet Ürünleri ve Ek Gıda Soru Önergesi
Fahrettin Koca'ya Diyet Ürünleri ve Ek Gıda Soru Önergesi
www.diyetisyenstore.com

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, görsel, işitsel ve sosyal medya aracılığıyla tanıtımı yapılan şok diyet programları ve ek gıdaların yanlış bilgilerle pazarlandığını bildirdi. Gök, bu yolla dolandırılan vatandaşların yanlış uygulamalar sebebiyle sağlık sorunları yaşadıklarının da altını çizdi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, şok diyetler ve ek gıdaların yanlış ya da hatalı bilgilerle pazarlanmasını TBMM gündemine taşıdı.

Levent GÖK
Levent GÖK

“Şok diyet ve ek gıda mağdurlarının sayısı artıyor”

Önergesinde, obezite ve sağlıksız beslenme oranlarının gitgide artış göstererek, çağımızın toplum sağlığı sorunları haline geldiğini belirten Gök, şunları kaydetti:

“İnsan sağlığının korunması amacıyla görsel, işitsel ve sosyal medya aracılığıyla tanıtımı yapılan şok diyet programları ve ek gıdalar yanlış bilgilendirme ile pazarlanmakta, indirim ve kampanya adı altında sözde uygun fiyatlama ile cazibeleri artırılarak satılmaktadır. Sağlıklı beslenme, kilo verme ve diyet sosyal medya mecralarında araştırılan en popüler konu başlıkları arasında yer almakta, satışa sunulan hizmet veya ürünlerde dolandırıcılığa maruz kalan yurttaşlarımız yanlış uygulamalar sebebiyle sağlık sorunları yaşamaktadırlar.

Ürün pazarlamak için çeşitli hileler geliştiren kişiler izinsiz olarak ünlülerin fotoğraf ve görüntülerini kullanmakta, mağdur sayısı her geçen gün artmaktadır. Bakanlık kontrolü dışında satış yapan firmalar vergi kontrolüne de tabi tutulamadığı için yüksek miktarlarda vergi kaybı gerçekleştiği düşünülmektedir.”

 

Kaynak Sayfa : Gıda Hattı

mail-grubu