www.diyetisyenstore.com

Geçen seneden farklı olarak bu sene YÖK hangi ön lisans bölümlerinden mezun olanların hangi lisans tamamlama programına başvurabileceğini gösteren bir tablo yayınladı.

İŞTE HANGİ BÖLÜM MEZUNLARININ HAGİ BÖLÜMDE LİSANS TAMAMLAMA YAPACAKLARINI GÖSTEREN TABLODA BESLENME VE DİYETETİK

bd

Yüksek Öğretim Kurulu’ndan (YÖK) yapılan yazılı açıklamaya göre, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı için Sağlık Lisans Tamamlama Programına başvuru ve tercih işlemleri, 18 Temmuz saat 14.00’ten, 25 Temmuz saat 17.30’a kadar YÖK’ün internet sitesi üzerinden e-Devlet aracılığı ile yapılacak.

Başvuru sırasında adayların, mezun oldukları üniversitenin mezuniyete esas not sistemi 4’lük veya 5’lik ise, mezuniyet notunun hesaplanmasında Yükseköğretim Kurulu kararıyla belirlenen “4’lük ve 5’lik not sisteminin 100’lük not sistemine eşdeğerliği” tablosunu esas almaları gerekiyor.

Adaylar en fazla 20 tercih yapabilecek, yerleştirme işlemleri, adayların ön lisans not ortalamalarının 2 ile çarpılarak elde edilen puanlara göre sıralanarak yapılacak.

Sağlık Lisans Tamamlama Programı kapsamında 2015’te kayıt yaptıran adayların, bu yıl başvurmaları halinde ise ön lisans not ortalamaları 1 ile çarpılarak yerleştirme işlemine alınacak.

Yerleştirme işlemleri beyan üzerinden gerçekleştirildiğinden, kayıt sırasında adayların mezuniyet tarihi, diploma ve mezuniyet not ortalamaları, yerleştikleri üniversite tarafından kontrol edilerek kayıtları yapılacak, kendisine avantaj sağlamak suretiyle yanlış beyan veren adaylar, yerleştirmeden doğan haklarını kaybedecek.

Sağlık alanında lisans tamamlama programları, her yıl katkı payı ve öğrenim ücretine ilişkin alınan Bakanlar Kurulu kararında yer almadığından, adaylar söz konusu lisans programlarına ilişkin belirlenen katkı payı/öğrenim ücretini ödeyecek

Açıklamada, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun Geçici 69. maddesindeki, “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerinde ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile verilebilir. Uygulama eğitimleri için Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu iş birliği yapar. Bu eğitimlerin usul ve esasları, Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.” hükmü hatırlatıldı.

YÖK Şikayet bildiriminde bulunmak için;
İletişim Merkezi ; 0 850 470 09 65
Adres ; Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı 06539
Bilkent/Çankaya/ANKARA

İnternet Adresi ; http://www.yok.gov.tr/

[vc_cta h2=”Genç Diyetisyenler Ekibi” txt_align=”center” style=”flat” color=”pink” css_animation=”top-to-bottom”]Sitemizde Paylaşımda Bulunmak İsterseniz BURAYI tıklayınız.[/vc_cta]
 

mail-grubu

1 YORUM

  1. Adamlar oturmuş düşünmüş bu canım mesleği nasıl daha fazla itibarsızlaştırabiliriz demişler ve (asla küçümsediğimden değil ama bi düşünün bi tarafta tüm ortaokul lise hayatında başarılı olup fen lisesinden başarıyla mezun olan üniversite sınavında da çok yüksek başarı gösterip beslenme ve diyetetik lisans bölümü okuyan bir öğrenci ile ortalama bir eğitim hayatından sonra ortalama emekler vererek ortalama bi puanla iki yıllık önlisansı tamamlayan başka bir öğrenci) ne olur elinizi vicdanınıza koyun ne çileler ne emeklerle okuduk biz bir bilseniz! Öte yandan da sanki benim ülkemde her 5000 kişiye bir diyetisyen düşüyormuşçasına fütursuzca üniversitelerde mantarlaşan bölümümüz her sene binlerce mezun verirken senede 100-200 diyetisyen ataması anca yapılıyor. Peki bu 100-200 diyetisyen dışındaki mezunlarımıza ne oluyor? Ya asgari ücretle özel kurumlarda canı çıkana kadar çalıştırıyolar, ya işsiz kalıp başka mesleklere yöneliyolar, ya da sağda solda belki birileri okur diye bunları yazıyolar(!) Kliniğimi açar keyfime bakarım diye düşünüp diyetisyenlik yazıyorsanız o iş de öyle basit değil. Sermaye gerekli, çevre gerekli, sabır, metanet gerekli. Bunlara sahipseniz diyetisyenlik okumanıza gerek yok herhangi bi dükkan açın yeter. Ne olur bu canım mesleğin daha fazla itibarsızlaştırılmasına göz yummayalım. Gelmeyin kardeşim bu bölüm öldü bu bölümü öldürdüler.

Comments are closed.