GERGEDAN VİRÜSÜ
GERGEDAN VİRÜSÜ
www.diyetisyenstore.com

Sağlık Bakanlığı’nın bulaşıcı hastalık izleme raporuna göre, ekim -kasım aylarında insanlarda en çok ‘gergedan virüsü’ tespit edildi. ‘Grip değil, gribimsi’ etki üreten virüs, havadaki tozdan da bulaşabiliyor.

Peki gergedan virüsü nedir?

Sabah gazetesinden Safure Cantürk’ün haberine göre, Sağlık Bakanlığı’nın haftalık bulaşıcı izleme raporunda bu sene grip virüsü (influenza) türleri çok düşük görülürken, grip benzeri hastalıklar arasında olan ‘gergedan virüsü’ (rhinovirüs) en çok görülen virüs türü oldu.

Gergedan virüsü : ‘Grip değil gribimsi’

Kasım ayı raporuna damgasını vuran bu virüsün, hastalar arasında yüzde 45 ile en çok görülen virüs olduğu tespit edildi. ‘Gergedan virüsü’nün vücutta oluşturduğu etkiyi ‘Grip değil gribimsi’ olarak tanımlayan  uzmanlar, virüsün havadaki toz yoluyla da bulaştığı bilgisini verdi .Seçilen 21 ilden alınan örneklerde, grip benzeri hastalık (GBH/ILI) tarama numunelerinde influenza pozitifliği yüzde 6.2 saptandı. Diğer solunum yolu virüslerinde toplam pozitiflik yüzdesi yüzde 62.1 olarak tespit edildi. Tespit edilenler arasında en çok saptanan yüzde 45 ile gergedan virüsü oldu.

Gergedan virüsü nedir?

Bu virüs ve Gergedanlar arasında bağ yoktur.

‘Gergedan virüsü’ soğuk algınlığı belirtileriyle kendini gösteriyor. Üst solunum yollarında enfekte oluyor. Alt solunum yollarını etkilemediği için kısa sürede iyileşiyor.

Sıcaklığa duyarlı olan gergedan virüsü, enfekte tozlarla saatlerce ortamda kalabiliyor. En iyi normal vücut sıcaklığının birkaç derece altında çoğalıyor. Enfeksiyon en çok burunda gözükmesine rağmen ağız ve gözlere de yerleşebiliyor.

Gergedan virüsünden korunma yolları

  •  Hasta olanlar ile yakın temastan kaçınılmalı.
  • Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde istirahat edilmeli
  •  Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalı.
  •  Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kâğıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalı.
  •  Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalı.
  •  Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınılmalı.
  • Yüzeyler sık sık temizlenmeli.
  •  Risk grubu yer alan 65 yaş üzeri kişiler, gebeler, astım, kronik akciğer hastaları, kalp-damar hastaları, şeker hastaları, kronik böbrek, kan ve bağışıklık sistemi hastaları grip aşısı yaptırmalı.

Kaynak : Gıdahattı

mail-grubu