www.diyetisyenstore.com

Hamilelikte Bitki Çayları

Hamilelikte tüketilen bütün besinlere dikkat edilmelidir. Zira hamilelik döneminde çok sık yanlış tercihler yapılmaktadır ve bunların başında bitki çayları gelmektedir. Yanlış tercih yapılan bitki çayları anne sütünün miktarı ve kalitesini azaltmaktadır.

Bitki çaylarından ilk olarak yeşil çayı ele alalım. Bazı araştırmalara göre yeşil çay annelerde folik asit miktarını azaltmaktadır ve bunun sonucunda bebeklerde nöral tüp defektine neden olsa da, yeşil çayın bebeklerde kalp hastalıklarına neden olduğu da iddia edilmektedir. Bu yapılan araştırmalar az olsa dahi dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. Benim tavsiyem mümkün olduğunca az tüketilmesidir.

rezene bitkisi
rezene bitkisi

Diğer tartışılan bir bitki çayı rezenedir. Bu çay hamilelikte ve emziklilik döneminde tüketimi farklılık göstermektedir. Herkesin bildiği gibi rezene çayının hazımsızlık, gaz ve sindirim problemlerine iyi gelmekle birlikte rahim kaslarına etkisi de vardır. Rahim kasları gevşetme özelliğinden dolayı özellikle son üç ayına girmiş hamile bireylerin tüketmeleri düşük riskini artırmaktadır. Bu nedenle tüketimine dikkat edilmelidir. Bilakis rezene çayı emziren annelere çok sık önerilmektedir bunun nedeni ise emziren annede süt salınımını artırmaktadır. Bu nedenle emziren bir anne günde 2 – 3 fincan rezene çayı içebilir.

Kış çaylarının vazgeçilmezi olan ıhlamur hamilelikte stresi giderdiği ve öksürüğe iyi geldiği bildirilmektedir. Günde 2 bardak olmak koşuluyla hamile ve emziren annelerin listelerine yazılabilir.

Özel problemleri ve ilaç kullanan hamile ve emzikli anneler bitki çayları tüketilmeden önce kesinlikle bir diyetisyene danışmalıdır.

Yazan: Melisa KARATAŞ

mail-grubu