DYT Merve KÖSE - KİLO VERİRKEN VEYA KİLONU KORURKEN İŞİNİ KOLAYLAŞTIR…
DYT Merve KÖSE - KİLO VERİRKEN VEYA KİLONU KORURKEN İŞİNİ KOLAYLAŞTIR…
www.diyetisyenstore.com

KİLO VERİRKEN VEYA KİLONU KORURKEN İŞİNİ KOLAYLAŞTIR…

kilo
kilo
 1. Öncelikle aniden kapınızı çalan açlık krizleriyle baş etmeyi öğrenin. Peki nasıl mı?

Hemen hemen birçok insan günün belli saatlerinde acıkır ve bu açlık hissi biraz kuvvetli olabilir. Bu durum ile karşılaştığımızda yapılabilecek en makul şey enerjisi yüksek atıştırmalıklar yerine tercih edeceğimiz enerjisi düşük ve aynı zamanda bizi tok tutabilecek tarzda yiyecekleri seçmektir. Böyle bir durumda haşlamış olduğunuz baharatlarla lezzetlendirdiğiniz bir adet yumurta ya da tam tahıllı bir dilim ekmek üzerine sürdüğünüz bir kaşık süzme yoğurt ya da bol miktarda çiğ sebze tüketimi sizi tok tutarak anı kurtarmanızı sağlayabilir.

kilogram
kilogram
 1. Tatlı krizlerinizi tarçınlı süt (sütün içerisindeki tarçın aynı zamanda kan şekerinin düzenlenmesini sağlayacağından aşırı açlığın önüne de böylece geçmiş olursunuz) veya porsiyonlarına dikkat ederek meyve ve kuru yemiş şeklinde tercihlerde bulunarak atlatın.
 2. Elma sirkesini salatalarınızdan eksik etmeyin. Salatalarda tüketimi dışında maksimum 1 yemek kaşığı olacak şekilde ılık suya ekleyerek aç karnına da tüketebilirsiniz.(not: mide rahatsızlığı olan kişilerin tüketmemesi önerilir.) Elma sirkesi besinlerin mideden geçişini kolaylaştırarak sindirime yardımcı olur, insüline olan ihtiyacı azaltarak kan şekerini dengeler, midedeki helikobakter piloriyi öldürür, iştahı azaltıp metabolizma hızını arttırarak kilo vermeye yardımcı olup değerlendirilmesi gereken önemli besinler içerisinde yer almaktadır.
 3. Öğünlerden önce 2 su bardağı su için. Öğünlerden önce içmiş olduğunuz su tükettiğiniz besinlerin sindiriminde yavaşlatma sağlayarak daha iyi kilo kaybetmenize yardımcı olur. Aynı zamanda midede bir doluluk olacağından dolayı daha az yemenizi sağlar. Hazımsızlığı önler.

  Su - Genç Diyetisyenler
  Su – Genç Diyetisyenler
 4. Yiyeceklerinizi yutmadan önce iyice çiğneyin. Her bir lokmanızı en az 20 kez çiğnerseniz doyma hormonlarınız hızla beyine doygunluk hissini iletir. Böylece porsiyon kontrolünü sağlayarak zayıflamanıza büyük katkı sağlamış olacaksınız.
 5. Gün içerisinde en az bir fincan sade türk kahvesi tüketin. Kahvenin içerisinde bulunan bileşenler metabolizma hızının artmasına katkı sağlayarak kilo vermenizde size yardımcı olacaktır.
 6. Günde en az 2 fincan yeşil çay tüketin. Yeşil çay metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize sağlayacağı katkı dışında içerisindeki Epigallokateşin gallat (EGKG) bileşeni ile de bağışıklığınızı güçlendirerek birçok hastalığa karşı sizi korur.
 7. Aynı zamanda sağlığınız içinde mutlaka spor yapın. Kilo verirken vücudunuza ölçülü bir şekilde sarkma olmadan, her yerden eşit yağ yakımı için mutlaka düzenli spor alışkanlığı edinin.

 

 

Diyetisyen Merve KÖSE
Fethiye / Mugla

 

Ergenlik Döneminde Obez Bir Birey Olmak Kendi Seçimimiz Mi ? – Fatma ALTINKURT

 

mail-grubu