www.diyetisyenstore.com

KURBAN BAYRAMINDA BESLENMEYE DAİR ÖNERİLER

Kırmızı et tüketiminin artmasıyla günlük alınan besinlerin kalori dengelemesine daha çok dikkat edilmelidir. Tansiyon, kalp- damar, diyabet hastaları ve mide rahatsızlıkları olan hastaların daha çok dikkat etmesi gereken yeme düzeninin değiştiği dönemdir.

Peki genel olarak nelere dikkat edilmelidir?

  • İlk öğün olan kahvaltı atlanılmamalı. Böylelikle  öğle ve akşam yemeklerinde tamamen bir açlık durumu oluşmayıp,yeterli miktarda et tüketimi sağlanmalı.
  • Yeni kesilmiş hayvan etlerindeki sertlikten dolayı etler dinlendirip tüketilmeli. Kesimden sonra bekletilmeyen etler hem pişirmede hem de hazımda zorluklara yol açar.
  • Daha sonraları tüketmek için saklayacağınız etleri bir yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayırıp saklayınız.
  • Kavurma ,kızartma gibi pişirme yöntemleri yerine daha sağlıklı olan ızgara,haşlama veya fırınlama yöntemlerini tercih ediniz.
  • Yoğun olarak etin tüketildiği bu dönemde sadece et tüketimine yoğunlaşılmamalı. Diğer besin gruplarından da tüketmeye özen gösterilmeli.
  • Etin yanında bol salata tüketilmeli. Asitli içecekler yerine ayran, cacık veya su gibi hazmı kolaylaştıran içecekler tüketmeli.
  • Sakatat tüketiminin arttığı bu dönemde özellikle kolestrol, kalp-damar gibi hastalığı olanlar veya riski taşıyanların daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir.
  • Değişen beslenme düzenine vücudun adaptasyonunu kolaylaştırmak için 2-2,5 litre su içilmeli.
  • Kalori alımını dengelemek, hazmı kolaylaştırmak, metabolizmayı hızlandırmak, ekstra kilo alımının önüne geçmek amacıyla fiziksel aktiviteyi arttırıp minumum 30 dk yürüyüş yapmaya çalışılmalı.
Diyetisyen Burcu Nur CİNGÖZ

Vücudumuz mükemmel bir organizmadır. Her organın her sistemin belli bir amacı, işleyişi vardır. Tükettiğiniz en ufak besin bile vücudunuzda organlarınızın, sisteminizde değişikliklere yol açar. ‘Bu kadardan bir şey olmaz’ diye düşündüğünüz besinlerde tam olarak o kadardan çok şey olabilir. Yani ne verirseniz  bedeninize o gelir sizinle.

Sevdiklerinizle kalorilerinizi, mutluluğunuzu ve sevginizi paylaştığınız bayramlar dilerim.

[vc_cta h2=”Yazar : Burcu Nur Cingöz” txt_align=”center” style=”flat” color=”pink” css_animation=”top-to-bottom”]Sitemizde Paylaşımda Bulunmak İsterseniz BURAYI tıklayınız.[/vc_cta]

Yazar : Diyetisyen Burcu Nur Cingöz

Bu yazının  tüm telif hakkı yazarına aittir. Bir başka sitede yayınlanmak isteyenler için resmi uyarımız: Yazarın ünvanı ile birlikte tam ismini ve Gencdiyetisyenler.com kaynak gösterilerek yayınlanmasına izin verilmektedir.


 

İkinci el tanita bc 418 analiz cihazı ✔

mail-grubu