www.diyetisyenstore.com

LEZZETLİ BESİNLER  HER ZAMAN KİLO ALDIRIR MI?

Lezzetli yiyecekler kilo aldırır mı? Tereyağı dökülmüş bir İskender, çıtır çıtır bir baklava ya da 1 paket cips; kurabiyeler, pastalar…

Lezzetli yiyeceklerin kilo artışına ve sonrasında obeziteye neden olduğu hepimizin sıkça duyduğu bir bilgidir. Monell Center’da fareler üzerinde yapılan  son çalışmalar, lezzetli yiyeceklere yönelimde etkili olan tatların kilo artışına öncülük etmediğini kanıtlamış oldu.

Lezzetli yiyeceklerin, kimi zaman abur cubur kimi zamansa fastfood,obeziteye neden olması uzun vadede gerçekleşen bir durumdur. Aslında bu yiyecekleri yememizde etkili olan lezzetli tatlar; uzun vadede ne kadar yiyeceğimiz üzerinde değil, daha çok bu yiyecekleri seçmemizde etkilidir. Lezzetli besinleri  her ne kadar sağlıksız ve abur cubur olarak düşünsek de aslında bu besinleri seçmemizde etkili olan tek şey duyularımıza hitap eden lezzetli tatlarıdır.kurabiye-diyet

Araştırmacıların farelere patates cipsi, çikolatalı kurabiye ve şekerli süt verdikleri çalışmaların sonucunda farelerin obez olmaya başladıkları gözlenmiştir. Bu çalışma savunulan fikre ters gibi düşünülebilir. Ancak, lezzetli besinlerin içeriğindeki yağ miktarı ve yüksek şekerin duyulara hitap etmesiyle ilgili yapılmış ayrı bir çalışma yoktur. Bu durum araştırmacıları lezzetli tatların duyular üzerindeki etkilerini araştırmaya yönlendirmiştir.

2 grup fare üzerinde sürdürülen çalışmalarda;

1.grup fareler, normal fare yemi ile kalori değeri olmayan, tatlandırıcı olan sükraloz karıştırılmış yem arasında;

2.grup grup fareler ise normal fare yemi ve aynı şekilde kalorisiz olan mineralli yağ karıştırılmış yem arasında seçim yapmışlardır. Sonuçta her 2 grup fare de yüksek şeker ve yağ tadı olan yemi seçmişlerdir. Bu çalışma kalorisiz olan tatların gerçekte ne kadar da çekici olabileceğini kanıtlamıştır.

3 farklı diyetle (normal, mineral yağlı ve sükrolozlu yem) 6 hafta boyunca beslenen fareler arasında mineral yağlı ve sükrolozlu yem ile beslenen farelerde herhangi bir kilo artışı gözlenmemiştir.

Yapılan bu çalışma ile lezzetli besinlerin seçiminin lezzetli tatlardan kaynaklandığı kanıtlanmıştır.

Özetle;
Kalori değeri olmayan ve lezzet miktarı aynı olan tatlarla sağlıklı ve lezzetli diyetler oluşturmak mümkündür.

Yazar : Tuğçe BAYAR

diyet cikolata

Kaynakça
http://neurosciencenews.com/overeating-taste-food-5757/

Lezzetli besinler her zaman kilo aldırır mı?, tuğçe bayar, beslenme ve diyetetik tuğçe bayar

mail-grubu