www.diyetisyenstore.com

Faydalarının saymakla bitmeyeceği SteviaRebaudiana, halk arasındaki ismiyle ‘şeker otu’ bitkisine talep ülkemizde de git gide artıyor.

fft99_mf7197466

Stevia bitkisi, Güney Amerika’da yetişen vahşi bir çalı türünün yapraklarından elde ediliyor. 50 yılı aşkın bir süredir Güney Amerika’da diyabet hastalarının tedavi sürecinde kullanılan bu bitkinin diyabet hastalığında kullanılmasının en büyük nedeni diğer şeker ve suni tatlandırıcıların aksine kana karıştığı esnada insülin salgısının oluşumuna sebep olmasından ileri geliyor.

Şeker otu bitkisi üzerinde uzun süre yapılan araştırmalar sonucunda, bitkinin yapraklarından elde edilen özün kristalleştirildiği ve bu kristal yapıdaki saf ürünün rafine şekerden neredeyse 400 kat daha tatlı olduğu artık tüm dünya tarafından bilinen bir gerçek durumuna geldi.

steviaŞeker otu bitkisinin asıl özelliği ise hiçbir şekilde kalori, yağ, sakkarin ve toksik maddeler içermemesidir. Bu da kilo alma kaygısı olmaksızın tüm içecek ve yiyeceklerimizde gönül rahatlığıyla kullanabileceğimiz anlamına geliyor. Ayrıca yapılan araştırmalar, şeker otu bitkisinin kan şekeri seviyesini düzenlediği, diş üzerindeki plak gelişimini durduğunu, vitamin ve mineral alımını arttırıp kalsiyum emilimini yükselttiğini gösteriyor.

Öyle görünüyor ki Stevia-Şeker Otu bitkisi birkaç sene içinde mucize bitki olarak tüm dünyada üretilip kullanılmaya başlanacak.

Yazan: Beritan Argül

mail-grubu