www.diyetisyenstore.com

BEYAZ  ÇAY NEDİR?

Beyaz çay nedir?
Yeşil çay gibi bir şey midir?
Onu da içsek zayıflar mıyız?
Son zamanlarda bana beyaz çay hakkında en çok yöneltilen sorulardan birkaçı..

Madem siz bu kadar merak ediyor ve ilgi duyuyorsunuz bana da yazmak düşer deyip kolları sıvadım ve bu yazı oluştu.Kafanızdaki sorulara cevap bulabilmeniz umuduyla..

Beyaz çay Çin’ in Fujian Bölgesinde yetişen, yapraklar açmadan  tamamen tomurcuk iken toplanan, tomurcukları tüylü,  beyaz saçı andırır bir görünüşte olan bir çaydır. Bazıları gümüşi bazıları ise altuni renktedir. Gümüş ve altın iğnelere benzerler. Çin’in diğer bölgelerinde rastlanmayan  bu çay türü çok ender olarak Hindistan’ın bazı bölgelerinde ve Seylan’da üretiliyor. Son zamanlarda tüketimi artan bu çay ; siyah ve yeşil çayda olduğu gibi (camellia sinensis) yapraklarından üretilmektedir. Diğer siyah ve yeşil çayda da olduğu gibi beyaz çayın yapımı ve işlenmesi diğerlerinden farklıdır. Bu 3 çay aynı bitkiden üretilse de tatları ve kokuları tamamen birbirinden farklıdır. Beyaz çay tomurcukları, tek tek elle toplanıyor ve başka hiçbir işlem görmeden direkt kurutuluyor. Bu işlem sayesinde çay türlerinin faydalı kısmı olan kateşin adı verilen antioksidanlar muhafaza ediliyor.

Siyah çayda en az olmakla birlikte, siyah ve yeşil çay işlem gördüklerinden beyaz çaya göre daha az kateşin ihtiva ediyorlar. Yağmurlu ve ya çok nemli günlerde hasat yapılamadığından beyaz çay çok az elde ediliyor ve nadir bulunuyor. Burdan yola çıkarak;

  • Bütün çay çeşitleri arasında en az kafein,
  • En çok antioksidan içeren çaydır diyebiliriz.beyaz çay diyeti

BEYAZ ÇAY  GENÇLİK  İKSİRİ!

Beyaz çay dünyada gençlik aşısı olarak adlandırılıyor ki bence bu unvanı sonuna kadar hak ediyor. İçeriği ile kolajen yıkımını sınırlandıran beyaz çay, cilde esneklik veren elastin maddesinin yıkımını önlüyor, sıkı ve esnek cilt oluşumunu destekliyor. Böylece yaşlanmaya karşı savaşımızda en büyük yardımcılarımızdan biri oluyor. Yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı olumlu rol oynar.Cildi güzelleştirir. Esnek ve daha sıkı bir cilde sahip olmak istiyorsanız günde üç bardak beyaz çay tüketmenizi öneriyorum.genclik-iksiri

BEYAZ ÇAY KİLO VERDİRİR Mİ?

“Uluslararası Obezite Dergisi” tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre beyaz çay içerdiği polifenoller ve kafein ile kilo vermeye yardımcı oluyor. Beyaz çayın kilo vermedeki etkisi üzerine yapılan bir başka araştırma sonuçları ise “Beslenme ve Metabolizma” adlı dergide yer alıyor. Bu araştırmaya göre beyaz çayda bulunan “epigallocatechin-3-gallat” adlı polifenol, yağ hücresi oluşumunu baskılıyor ve vücutta yağ birikimini önlüyor. Kafein ise metabolizmayı hızlandırarak gün içinde yakılan kalori miktarını arttırarak kilo vermeye yardımcı oluyor.

        VE İŞTE BEYAZ ÇAYIN DİĞER FAYDALARI

  • Kanser hücrelerini inhibe edici etkisi vardır. Özellikle kolon kanseri üzerinde durdurucu etkisi çalışmalar sonucu tespit edilmiştir.
  • Dişleri daha güçlü yapan az miktarda florid ve diğer besin elementleri içerir, kötü nefes kokusuna sebep olan bakterileri öldürür.
  • Damarları genişleten etkisiyle beyaz çay iyi kolesterolü yükseltip, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olarak damar sertleşmesi ve tıkanıklığının önlenmesine katkı sağlar.
  • Romatoit artrit ve diğer yangılı hastalıklarda azalma sağlayabilir.
  • Tip 2 diyabete faydalı olabilir.çay demleme süreleri

     BEYAZ ÇAY NASIL DEMLENİR?

  • Beyaz çayı demlerken dikkat edilmesi gereken en önemli kural suyun sıcaklığının 70 ila 75 derece arasında olmasıdır. Dolayısıyla su kaynadıktan hemen sonra alıp beyaz çayın üzerine dökmemek gerekir.Su kaynadıktan sonra ocağı kapatıp 5 ila 7 dakika arasında bekledikten sonra demleyin. Su kaynat kaynamaz hemen kullanmak çayın acılaşmasına ve tadının kötü olmasına sebep olur. 1 büyük bardak için yaklaşık 2 kaşık beyaz çay yeterlidir. Dinlenmiş kaynar suyu beyaz çayın bulunduğu bardağa yavaşça ilave ettikten sonra yaklaşık olarak 7 ila 10 dakika arası demlenmesini bekledikten sonra tüketmeniz gerekmektedir.Beyaz Çayı demlerken kaynar su kullanmamaya dikkat edin. Suyu çok kaynatıp hemen demlemeniz çayın içerisindeki etkin maddeleri öldürebilir.
  • Beyaz çayı hafifi yemeklerden sonra tercih etmelisiniz. Baharatlı yemeklerden sonra içerseniz lezzetine varamazsınız. Yeşil çayların çoğunda otsu bir tat varken, beyaz çayda kavunu andıran hoş bir tad vardır. Diğer çaylara göre daha yumuşak içimlidir.İdeal dem rengi solgun sarıdır.
  • Eger içeceğiniz beyaz çay tek içimlik poşetler (sallama) halinde hazırlanmış ise, sadece 30-60 sn arasında sıcak suda bekletilmelidir. Daha fazla bekletilmemelidir.

Ben beyaz çayı çok sevdim ve bu faydalarıyla benden tam not aldı.Sizin de sevip hayatınıza almanız dileğiyle. Sağlıklı ve keyifli günler dilerim.

Diyetisyen Sümeyye Şükran ÖZKELEŞ

 

mail-grubu