Pet şişeler zarar lı mı ?
Pet şişeler zarar lı mı ?
www.diyetisyenstore.com

Pet Şişeler Tekrar Kullanılabilir mi ? Plastiklerin Üzerindeki Numaralar Ne Anlama Geliyor ?

SU - GENÇ DİYETİSYENLER
SU – GENÇ DİYETİSYENLER

Günlük hayatta sıkça kullanmakta olduğumuz plastiklerin üzerinde bulunan kodların ne anlama geldiğini ve hangi plastiğin nerelerde kullanıldığı kısaca inceleyelim.

 


1 numara – PET veya PETE (polyethylene terephtalate)

pet şişe

En çok kullanılan plastiktir. Çok yumuşak, şeffaf ve gıdalarda tek kullanım için güvenlidir. Dondurulmamalı, bulaşık makinesinde yıkanmamalı ve mikrodalga fırında kesinlikle kullanılmamalıdır. İçinde bulunan gıda maddesine herhangi bir zararlı madde sızdırmaz. Ancak tekrar kullanım için yeterince temizlenemez ve tekrar kullanıldığında zararlı bakteriler ürer. Bu yüzden PET şişeleri tekrar tekrar kullanma alışkanlığını bırakmamız yararımıza olur. Ayrıca bu şişeler doğada oldukça zor çözünüyor.

2 numara – HDPE veya HDP (high density polyethylene)

HDPE, High-Density Polyethylene (Yüksek Yoğunluklu Polietilen)’in kısaltılmış halidir. Gıdalarla kullanımının güvenli olduğu kabul edilir. Daha çok süt, deterjan, oyuncak ve plastik torbaların üretiminde kullanılır. Suya herhangi bir kimyasal karıştırmıyor ve uzmanlar tarafından en tercih edilen plastik olarak gösteriliyor.

3 numara – PVC veya V (poly vinyl chloride)

Bu plastik ürünler gıdalarla kullanılmamalıdır. İçindeki zararlı maddeleri gıdalara sızdırır. Çoğunlukla yiyecek kapları, yumuşak materyaller ve oyuncakların üretiminde kullanılır. Suya iki toksik materyal karıştırabilen bu plastiğin şişelerde kullanımı tavsiye edilmiyor.

 

4 numara – LDPE (low density polyethylene)

LDPE Low-Density Polyethylene (Düşük Yoğunluklu Polietilen)’in kısaltmasıdır. Kuru temizleme, çöp torbaları, yemek saklama kaplarında bulunur. Zararsızdır. Suya herhangi bir kimyasal karıştırmasa da, bu plastiğin su şişesi olarak kullanılması yasak. Yine de bu plastiğin kullanıldığı bir gıda satın alıyorsanız iki kez düşünmeniz gerekiyor. Zira suya karıştırmadığı kimyasalları, gıdalara bulaştırabilme ihtimaline sahip.

5 numara – PP (polypropolene)

En güvenli plastik türü olarak kabul edilir. Beyaz renkte ve yarı şeffaf bir plastik tipi. Kilo olarak hafif dayanıklılık olarak serttir. Isıya karşı yüksek bir dirence sahip. Isıtıldığında diğer plastiklerin aksine erimiyor. Bu da onu muhafaza ettiği ürün için iyi bir koruyucu yapıyor. PP, aynı zamanda gıdada yağlanma ve rutubeti engellemek için ideal.

 

6 numara – PS (polystyrene) 

Çok farklı amaçlarla kullanılan ucuz ve hafif bir plastik türüdür. Genellikle kullan-at tarzda (yemek paketleri, plastik bardaklar, tabaklar, yumurta kapları ve kaşık) vs. için kullanılıyor. Isındığı zaman kanserojen bileşikler yayabiliyor. Bu yüzden uzun vadeli kullanımlarda kesinlikle önerilmiyor. Çok kullanılmasına rağmen sağlıklı değildir.

7 numara – Diğer

Sporcu su şişeleri, biberonlar, yemek saklama kapları ve bazı pet şişelerde kullanılıyor. Kullanılan bu plastiğin, en tehlikeli ve uzak durulması gereken plastik olduğu söylenmekte. Karışık polikarbon materyallerden imal edildiği için geri dönüşüme uygun değil. Bunun da ötesinde, kullanımında BPA (Bisphenol A) kullanıldığı için yemeğe ya da içeceğe kimyasallar karıştırabiliyor.

dyt ve psikologlar kktc

Kaynak Sayfa : hthayat.haberturk.com

mail-grubu