Anasayfa Yazarlar Şeker Yerine Kullandığımız Tatlandırıcılar Doğru Tercih mi ? – Dyt. Hanife KARA

Şeker Yerine Kullandığımız Tatlandırıcılar Doğru Tercih mi ? – Dyt. Hanife KARA

stevia tatlandırıcı , bim tatlandırıcı , tatlandırıcı kalori , aspartam zararları , takita tatlandırıcı kullananlar , tatlandırıcılar pdf , doğal tatlandırıcı , bitkisel tatlandırıcı

0
604
HANİFE KARA - ŞEKER YERİNE KULLANDIĞIMIZ TATLANDIRICILAR GERÇEKTEN DOĞRU TERCİH Mİ
HANİFE KARA - ŞEKER YERİNE KULLANDIĞIMIZ TATLANDIRICILAR GERÇEKTEN DOĞRU TERCİH Mİ
diyetisyen-rehberi

ŞEKER YERİNE KULLANDIĞIMIZ TATLANDIRICILAR GERÇEKTEN DOĞRU TERCİH Mİ ?

Şeker yerine artık ürünlerimizde içeceklerden tutun da sakızlara kadar herşey tatlandırıcılarla şekerlendirilmektedir..fakat artık son çalışmalar gösteriyor ki aslında şekersiz olarak aldığımız tatlandırıcılı ürünler de maalesef şeker kadar zararlı olabiliyor.Yapılan bir çalışmada , araştırmacılar vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (BKİ), kan şekeri düzeyleri, yeme davranışı, kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere çeşitli sağlık sonuçlarını  tatlandırıcı  kullananlarda değerlendirdi.

Genç Diyetisyenler (Diyetisyen İş İlanları)

Tatlandırıcılar

Şeker ikameleri hem yapay tatlandırıcılar – hem aspartam ve sakarin gibi – hem de stevya gibi “doğal” kalorisiz tatlandırıcıları içerir. Şeker ikameleri, bir kişinin diyetine az kalori ekleyen veya hiç kalori eklemediği için teorik olarak kilo alma riskini azaltabilir. Ancak araştırmacılar, şeker ikamelerinin sağlığa yararlarına ilişkin kanıtların belirsiz ve çok az olduğunu söylüyor. Bazı çalışmalar,  obezite ve tip 2 diyabet riski olanlar için şeker ikamelerinin pozitif bir ilişkisi içinde  olduğun gösterse de diğer çalışmalar bunun tersini göstermektedir  yani şekersiz tatlandırıcılar obezite ve diyabet riskini gerçekten artıra da bilir.

Şeker ikamelerinin sağlığa etkilerini açıklığa kavuşturmak için araştırmacılar, şeker ikamelerini kullananların, kullanmayanlarla karşılaştırdığı daha  önceki 56 araştırmanın bilgileri gözden geçirildi.

Çalışmalar hem yetişkinleri hem de genel olarak sağlıklı olan çocukları içermektedir ce çalışma sonuçları kontrol edildiğinde şeker yerine ikamesini kullanılanların kullanmayanlara benzer sağlık sonuçları olduğu gözlendi. Bazı küçük çaplı yapılan çalışmalar BMI (beden kitle indeksi) ve açlık kan glukoz seviyelerinde (yüksek seviyeler diyabetle bağlantılıdır) şeker ikamesi kullananlar arasında hafif bir iyileşme olduğunu göstermiştir. Ancak bu kanıtların kalitesinin düşük  ve yetersizdir. Kilo vermeye çalışan yetişkinler ve çocuklar arasında, şeker ikamelerinin kullanılması  herhangi bir olumlu  etki olduğuna dair yeterli bir kanıt yoktu.

 

Meyve sepeti
Meyve sepeti

Doğal Şekerler

Özetle  şeker ikameleri kullanımının   kanser veya diğer önemli olumsuz sağlık etkileri arasında bir bağlantı olmadığını net olarak söyleyemeyiz.  Bu nedenle şekersiz tatlandırıcıların potansiyel zararlarını daha net biçimde ifade etmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.Biz gene de şeker yada tatlandırıcı tercih etmektense tatlı olarak doğanın bize vermiş olduğu meyveleri kullanabiliriz,  ölçülü ve kontrollü miktarlarda tüketilen meyve hem şeker ihtiyacımızı hemde almamız gereken vitamin ve mineralleri bizlere sunacaktır. Bunun yanı sıra vitamin mineralin yanı sıra iyi de bir lif kaynağı olan hurma da doğal tatlandırıcı olarak kullanabileceğimiz bir alternatif olmalıdır ..

 

Dyt. Hanife KARA

Konuyla ilgili diğer yazılar

Sentetik tatlandırıcılar mı ? Şeker alkolleri mi ? – İrem Sena İLÇİN

 

Gebelik Şekeri Olan Anne Adayları Beslenmelerine Dikkat Etmeli – Ayşe ÖZGÖKER

Gestasyonel Diabetus Mellitus(Şeker Hastalığı)

diyetisyenstore-logo