SÜTSÜZ DONDURMA ÜRETİLDİ
SÜTSÜZ DONDURMA ÜRETİLDİ

Sütsüz Dondurmalar Satışta

Perfect Day,  ‘sütlü dondurma hissi veren’ vegan dondurmayı üretti.

Perfect Day isimli şirket, beş yıllık çalışma ve 60 milyon Dolar’lık girişim desteğiyle birlikte , genetiği değiştirilmiş mayadan elde edilen peynir altı suyu proteiniyle dondurma ürettiğini duyurdu.

vegan dondurma
vegan dondurma

Süt ürünleri içermeyen dondurma piyasası son birkaç yılda patlama yaşadı. 2017 yılında bir araştırma yapan bilgi, veri ve ölçüm şirketi Nielsen; veganlık ve süt içermeyen  malzemelerin (hindistan cevizi, yulaf ve  nohut sütü gibi) giderek daha ulaşılabilir ve popüler hale gelmesi sebebiyle sütsüz dondurmaya olan talebin yüzde 50 artacağını paylaşmıştı.

Peki Perfect Day’i farklı kılan ne? Bu zamana dek çok sayıda sütsüz dondurma deneyen kişiler, dondurmanın kum veya kireç gibi olduğunu, gerçek dondurma hissi vermediğini söylemişti. Çünkü dondurmayı kıvamlı hale getiren şey, inek sütünde bolca bulunan peynir altı suyu proteini. Bu anlamda kaju ve hindistan cevizi sütleri de başarılı çünkü içlerinde bol miktarda yağ var. Ancak yine de yerken tam olarak inek sütünün verdiği tadı ve hissi veremiyorlar. Mayayı peynir altı suyu proteini üretecek şekilde oluşturmayı başaran Perfect Day, bu anlamda diğer şirketlerden farklı bir şirket olma özelliği taşıyor.

Geçmişten Günümüze Dondurma

Akla gelen sorulardan biri de “Bu genetiği değiştirilmiş bir madde mi?” olmakta. Perfect Day’in internet sitesindeki bilgilere bakılırsa, hem evet hem hayır. Şirket, mayanın genetiğini değiştirerek şekeri peynir altı suyuna ve kazeine (sütte bulunan bir protein) dönüştürdüklerini, ancak yalnızca ‘sade – saf haldeki peynir altı suyunun dondurmaya eklendiğini bildiriyor. Vegan bir gazeteci, Perfect Day’in dondurmasını diğer sütsüz dondurmalara kıyasla daha başarılı bulduğunu belirtti.

Kaynak A24

 

mail-grubu