www.diyetisyenstore.com

Türkiye, ‘lavaş’la UNESCO’ya en çok unsur kaydettiren ülkelerden oldu

“Lavaş-yufka”nın UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne kaydedilmesi ile birlikte Türkiye, “UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi”ne en çok unsur kaydettiren 10 ülkeden biri oldu.


Lavaşyufka“nın dün Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne kaydedilmesi ile birlikte Türkiye, “UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi“ne en çok unsur kaydettiren 10 ülkeden biri oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamada, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da düzenlenen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası 11. Komite Toplantısı’nda, Türkiye adına bir ulusal, iki de çok uluslu dosyanın Temsili Liste’ye kaydedilmek üzere sunulduğu anımsatıldı.

Açıklamada, “Geleneksel Çini Ustalığı”nın “ulusal dosya” olarak, “İnce Ekmek Yapma ve Paylaşma Kültürü: Lavaş, Jupka, Kartırma, Yufka”nın “çok uluslu dosya” ve “Nevruz”un da “çok uluslu genişleme dosyası” olarak komiteye sunulduğu ifade edildi.

Azerbaycan’ın moderatörlüğünde Türkiye, Azerbaycan, İran, Kırgızistan ve Kazakistan tarafından sunulan “İnce Ekmek Yapma ve Paylaşma Kültürü: Lavaş, Jupka, Kartırma, Yufka” dosyasının dün gerçekleştirilen toplantıda kabul edildiği hatırlatılan açıklamada, böylelikle somut olmayan kültürel miras “Lavaş”ın Türkiye adına da “UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi”ne kaydettirilmiş olduğu aktarıldı.

Açıklamada, “Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun eş güdümünde UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası 11. Komite Toplantısı’na adeta çıkarma yapan Türkiye, böylece listeye kayıtlı kültürel miras sayısını 13’e ulaştırarak, en çok unsur kaydettiren 10 ülkeden biri oldu.” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası tanıtımları UNESCO yapıyor

İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne kaydedilen unsurların uluslararası tanıtımları UNESCO tarafından yapılırken, söz konusu liste ülkelerin kültürel diplomasilerine ve kalkınma bağlamındaki kültür endüstrilerine güç sağlıyor.

Türkiye’nin daha önce UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne kaydettirdiği unsurları şöyle:

Meddahlık Geleneği (2008), Mevlevî Sema Törenleri (2008), Âşıklık Geleneği (2009), Karagöz (2009), Nevruz (Azerbaycan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Özbekistan ve Pakistan ile ortak dosya-2009), Geleneksel Sohbet Toplantıları (Yaren, Barana, Sıra Geceleri ve diğer-2010), Alevî-Bektaşî Ritüeli Semah (2010), Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali (2010), Geleneksel Tören Keşkeği (2011), Mesir Macunu Festivali (2012), Türk Kahvesi ve Geleneği (2013) ile Ebru: Türk Kağıt Süsleme Sanatı (2014)

mail-grubu