Uluslararası Organizasyonlar

Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğrencisi Merve GÜNEY

0
3150
www.diyetisyenstore.com


Beslenme ve diyetetik bölümlerinde eğitim gören geleceğin diyetisyenlerinin, alanları ile ilgili araştırmaların ve güncel konular hakkında makalelerinin bulunduğu ulusal ve uluslararası kuruluşlara üye olup buradaki çalışmaları takip etmeleri önemlidir. Bu kuruluşlara yazı yazabilecek, dünyadaki beslenme sorunlarını tanıyan, araştırmayı ve sürekli öğrenimi kendine alışkanlık edinmiş öğrenci sayısını arttırmamız gerekir. Diyetetik alanında bilgi ve deneyimini sürekli olarak yenileyerek, mesleki gelişim planı hazırlayabilme becerisini kazanmalıyız. Bilgilere rahatlıkla ulaşabileceğimiz ve meslektaşlarımızla haberleşmeyi sağlayacak bilişim tekniklerini öğrenmeli ve kullanabilmeliyiz. Bu yüzden bugün sizlere EFAD (European Federation of the Associations of Dietitians) ve benim de aktif olarak görev aldığım EFAD’in öğrenci topluluğu ENDietS’ten (European Network of Dietetic Students) bahsedeceğim.

merve-2

Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin de üyesi olduğu EFAD, 1978 yılında beslenme ve diyetetik bilimini geliştirmek, tanıtmak ve ulusal diyetetik birlikleri ve organizasyonlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmak amacıyla kurulmuştur. Avrupa ülkelerinde yaşayan toplumun daha iyi bir beslenme planına sahip olmasını sağlamak için beslenme planlamaları yapan kuruluş, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden tüm ulusal diyetisyenler birliklerine açıktır. Hiçbir politik, dini ya da finansal yardım amacı olmayan EFAD’in şu anda 26 Avrupa ülkesinde 30.000 diyetisyeni temsil eden 33 üye birliği vardır.

merve-3ENDietS 2014 yılında, 8. EFAD Konferansı’nda diyetetik öğrencilerini birleştirerek, iletişim fırsatı veren ve güçlendiren bir platform oluşturmak amacı ile kuruldu. Eğitim hayatı boyunca elde edilen deneyimleri paylaşmak ve değişik ülkelerin kültürel çeşitliliklerinden esinlenmemizi ve kültürlerin devam etmesini sağlamak için çalışan ENDietS Uluslararası odaklı ve EFAD ile doğrudan ilişkili bir topluluktur.

Biz beslenme ve diyetetik öğrencileri olarak beslenme ve diyetetik bilimine dayanan değişik çalışma alanlarını tanımamızda fayda var. Uluslararası profesyonel sağlık forumları ve sempozyumları takip etmeliyiz. Bizlere liderlik, girişimcilik, işbirliği, iletişim ağı oluşturma ve organizasyon yeteneklerini geliştirme fırsatı veren bu tarz topluluklarda yer almalıyız.

Bu alanda gelişme imkanı sağlayan ENDiets organizasyonları ile ilgili kısaca sizleri bilgilendirmek isterim.

Webinarlar
Hayat boyu öğrenim aktiviteleri olarak düzenlenen webinarlar sayesinde hiç bir ücret ödemeden farklı ülkelerdeki öğrencilerin interktif poster sunumlarını canlı olarak katılabilirsiniz. Sizde kendi çalışmalarınızla ilgili sunumlar yapabilirsiniz. Webinarların sonunda mail adresinize katılım sertifika gönderiliyor.

Şimdiye kadar yapılmış olan tüm webinarları ENDietS’in YouTube sayfasından yayınlanmaktadır.

Bültenler
Mart 2015 ten beri en az ayda bir kere bülten yayını yapılıyor. Bültenler ENDietS’e üyelerinin mail adreslerine gönderilecektir. Bu bülten sayesinde ENDietS ile ilgili en son gelişmelerden ve etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

merve-1

EFAD Konferansları
EFAD konferansları her sene Avrupa’nın farklı bir ülkesinde düzenlenmektedir. Son iki senedir EFAD’e bağlı olarak çalışan öğrenci birliği ENDietS bu konferanslarda öğrenci programı düzenlemiştir.

35 Farklı ülkeden Beslenme ve Diyetetik uzmanının ve 15 farklı ülkeden öğrencilerin katıldığı EFAD konferansının dokuzuncusu 23-24 Ekim 2015 tarihleri arasında Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlendi. Bu konferansta dünyanın değişik ülkelerinden gelen uzmanlar sunumlar yaptı. TDD bilim kurulu üyesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı, Yrd. Doç. Dr. Gülcan ARUSOĞLU ‘’The Case of Polycystic Ovary Syndrome’’ adlı sunumunu gerçekleştirdi. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm hocalarından Yrd. Doç. Dr. Ayşe GÜNEŞ BAYIR’ın bilimsel çalışmaları bir sözlü sunum ‘’Cytotoxic, genotoxic and apoptotic activities of thymol from Thymus vulgaris on the human gastric adenocarcinoma cells ‘’ ve bir poster ‘’Self-reported physical activity and use of complementary and alternative medicine in Turkish cancer patients under chemotherapy: A Pilot Study’’ olarak konferansta yer aldı.

Öğrenci programının sonunda genel kurul toplantısında, 2014-2015 senesinde ENDietS’in kuruluşu ve gelişimi aşamasında görev almış öğrenciler kendilerini tanıttı, tüm sene boyunca yapılan çalışmalardan, elde edilen başarılardan bahsedildi. ENDietS takımı için yeni üyeler seçildi ve yeni hedefler konuldu. Ben de bu sene için halkla ilişkiler bölümünde tanıtım ve tedarik üyesi olarak seçildim. Aynı zamanda Türkiye için organizasyonun iletişim sorumlusu olarak toplulukta yer alıyorum.

Konferanstan görüntülerin olduğu kısa videoyu ENDietS’in YouTube sayfasından izleyebilirsiniz.

Sizde bu topluluğun bir parçası olmak isterseniz Üyelik başvuru formu’nu doldurabilir ve ENDietS Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

Beslenme ve Diyetetik Öğrencisi Merve GÜNEY
Bezmialem Vakıf Üniversitesi
merve.guney@hotmail.com

mail-grubu