Hanse Nur Büyükdağ - B12 EKSİKLİĞİ SİNİR SİSTEMİNİZİ ETKİLİYOR…
Hanse Nur Büyükdağ - B12 EKSİKLİĞİ SİNİR SİSTEMİNİZİ ETKİLİYOR…
www.diyetisyenstore.com

B12 EKSİKLİĞİ SİNİR SİSTEMİNİZİ ETKİLİYOR…

HANSE NUR BÜYÜKDAĞ
HANSE NUR BÜYÜKDAĞ

Zamanında önlem alınmadığı takdirde nörolojik ve zihinsel problemlere neden olabilen B12 vitamin eksikliğine karşı önlem almak önem taşıyor. Gebelik ve emzirme döneminde B12 ihtiyacı artmaktadır. B12 eksikliği kendisini zaman içinde gösterir eksikliği hemen etkisini hissettirmez, bu nedenle rutin kontrollerde baktırmanızı ve önemsemenizi öneririm.

B12 eksikliğinde kan homosistein düzeylerinde yükselme olmaktadır. Homosisteinin yüksek olması ise kalp hastalıkları için  önemli risk faktörüdür. Kalp damar hastaları için önemi daha da artıyor.

 


B12 NİN VÜCUTTAKİ İŞLEVLERİ

B12 vitamini sinir tahribatını önler, hücre oluşumunu sağlar, sinir uçlarının normal gelişimini kolaylaştırır, hafızanın güçlenmesine ve öğrenmeye yardım eder ayrıca enerji metabolizmasında ve sinir sisteminde önemli fonksiyonları vardır. Eksikliğinde kol ve bacaklarda uyuşma, duyu azalması, ruhsal bunalım ve kasılmalar görülmektedir.

B12 Eksikliği ve Halsizlik - Genç Diyetisyenler
B12 Eksikliği ve Halsizlik – Genç Diyetisyenler

BESİNLERDE B12 DAĞILIMI

Besinleri pişirme süresinin uzaması ve derecesinin yükselmesi, B12 vitamininin kaybını artırır. Özellikle sadece bitkisel kaynaklı besin tüketenlerde, besinlerin saklanması ve pişirilmesindeki aksaklıklarda vitamin kaybı çok olmaktadır o nedenle vejeteryanlar dikkat B12’nizin eksik olması muhtemel… Bu vitamin sadece hayvansal kaynaklı besinlerde bulunmaktadır.. B12 Vitamininin En Çok bulunduğu besinler Et ,süt, peynir, yumurta ve balıktır. B12 vitamini bitkisel besinlerde bulunmaz.

 

Diyetisyen HANSE NUR BÜYÜKDAĞ


Sporcularda Ergojenik Desteklerin Kullanımı – Diyetisyen Hanse Nur BÜYÜKDAĞ

SPORCULARDA ERGOJENİK DESTEKLERİN KULLANIMI 

Birçok sporcu, yaptığı spor türüne uygun egzersizler yapmak için çeşitli yollara başvurur ve bunun yanında beslenmesine de dikkat etmeye başlar. Sporcular performanslarını artırmak ve potansiyellerini maksimize etmek için yoğun antrenmanlar ve düzenli ve sıkı bir beslenme planının yanı sıra,  zaman zaman  çeşitli yöntemler ve besin  maddeleri kullanmaya başlayabiliyorlar.

Ergojenik destekleri , daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama aslında bildiğiniz veya kullanılırken gördüğünüz bir şey olduğunu yazıyı okurken anlayacaksınız..

Yazının Devamı

mail-grubu