Sosyal medyanın zayıflatıcı yönü

0
384
www.diyetisyenstore.com

İspanya’ da yapılan bir çalışmada 6 ay boyunca 22 bin 400 kişi incelendi. Bu araştırma da eldi edilen verilerde katılımcılarda “vücut ağırlıklarında yüzde 8.3’e varan” azalma gözlenmiş.

Facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya araçlarının hayatımızı çok fazla ele geçirdiği konusundaki eleştirilere karşın bazı durumlarda faydalı olabileceği düşünülmüştür. Çalışmanın gerçekleştirildiği Rovira i Virgili Üniversitesi’nde sosyal medyanın faydaları destekler nitelikte olmuştur. Obezite ve Metabolik Cerrah Prof. Dr. Halil Coşkun, araştırmanın ayrıntıları hakkında önemli bilgileri aktardı.

“22 bin 400 kişiyi inceleyen araştırmacılar, programa en az altı ay süreyle katılan ve çalışma süresince kilo verirken kaydettikleri aşamayı en az iki kere ilan eden yaklaşık 5 bin 400 kişi üzerinde yoğunlaştılar.

Araştırmacılar, kişinin kilo vermesiyle bağlantılı en önemli faktörün kişinin sosyal ağlara katılım seviyesi olduğunu anladılar. Altı aydan sonra, çevrimiçi toplulukta hiç arkadaşı olmayan kişiler, vücut ağırlıklarında yüzde 4.1 azalma gördüler. Diğer yandan, iki ila dokuz arkadaştan oluşan gruplar vücut ağırlıklarında yüzde 5.2 azalma gördüler. Yaklaşık bin 500 üyeden meydana gelen ve en büyük gruplarda olan kişiler, vücut ağırlıklarında yüzde 6.8 azalma gördüler. Sosyal ağ ile derin bağlantıları olanlar “sadece çok sayıda arkadaşı olmakla kalmayıp, her birinin arkadaşının da çok sayıda arkadaşı olan kişiler” vücut ağırlıklarında yüzde 8.3 bir azalma yaşadılar.

Motivasyonu Artırıyor
Belirli sürelerde kişilerin bir araya gelmelerinin, destek gruplarının ve müdahalelerin obezite sorununa yardımcı olduğu biliniyordu ama bir çevrimiçi sistemin neler başarabildiği daha önce hiç kanıtlanmamıştı.

Kilo kaybı ile ilgili mücadelenize sosyal medyayı ortak edip, çevrimiçi destek alarak ilerlemek yalnız olmadığınızı hissettirecek, moral ve motivasyonunuza direk katkıda bulunacak ve sizi başarıya daha sağlam adımlarla taşıyacaktır.”

mail-grubu