www.diyetisyenstore.com

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğrencilerinin Dikkatine !

Dergi, gazete ve Sosyal Medya Hesaplarını aktif kullanan bazı Beslenme ve Diyetetik bölümü öğrencilerinin, isimlerinin önünde “Diyetisyen, Beslenme Uzmanı, Dyt. gibi” unvanları kullandıkları görülmüştür. Çeşitli organizasyonlarda kendilerini Diyetisyen olarak tanıttıkları görülmektedir.

Sizlerde çok iyi biliyorsunuz ki;

22 Mayıs 2014 tarih ve 29007 sayılı resmi gazetede “Sağlık meslek mensupları ile sağlık hizmetlerinde çalışan diğer meslek mensuplarının iş ve görev tanımlarına dair yönetmelik” ve 1219 sayılı kanun gereğince diploması yada meslek belgesi olmadan bu maddede tanımlanan meslek mensuplarının yetkisinde olan bir işi yapan ve/veya unvanını takınanlar 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve 200 günden 500 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar. Bu nedenle tüm öğrenci arkadaşlarımızın sosyal medya başta olmak üzere, gazete, dergi, gibi herhangi bir mecrada isimlerinin önünde “Beslenme uzmanı, Diyetisyen, Dyt. gibi” unvanını kullanmamaları gerekmektedir.

Son zamanlarda sitemize gelen şikayetler doğrultusunda görüştüğümüz genç arkadaşlarımız bu uygulamadan vazgeçtiklerini görmekteyiz. Ancak her gecen gün gelen şikâyetlerin artması üzerine bu uyarıyı yapmak zorunda kaldık.

Genç Diyetisyenler Ekibi
genc.diyetisyenler@gmail.com

mail-grubu