www.diyetisyenstore.com

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINDA BESLENMENİN YERİ

Vücudumuzun giriş kapısı olan ağzımıza ve içerisindeki dişlerimize  beslenmenin yeri ve önemini merak etmişimdir. Okuduğum makaleler, köşe yazıları ya da izlemiş olduğum televizyon programlarında anlatılanlarla ne kadar bilgi sahibi olsam da benim için yeterli olmamıştır. Bu yüzden yapmış olduğum uzun denli araştırmamın kısa ve öz sonuçları işte karşınızdayım. Sizde benim gibi merak ediyorsanız buyrun yazıma. Keyifli okumalar J

Yeterli, dengeli ve doğru beslenmenin vücut için önemi olduğu kadar ağız ve diş sağlığımız içinde çok önemli yeri vardır. Ağız vücudun giriş kapısıdır. Dişler, diş etleri, dil, damak, yanak, ağzın yapısını meydana getirir. Ağız ve diş sağlığı genel sağlık içinde çok önemli yere sahiptir. Diş çürüğü önlenemez ya da tedavi edilemezse diş kökünden apseye ve dişi çene kemiğine bağlayan dokuların iltihaplanmasına neden olur. Bu iltihap içindeki mikroplar kan yoluyla vücudun diğer organlarına taşınarak hastalıklara neden olurlar. Bu yüzden ağız ve diş sağlımıza giden yollardan biri olan beslenmemize dikkat etmeliyiz. Unutulmamalı ki yetersiz, dengesiz ve yanlış beslenme sağlığınıza verdiği zarar gibi, diş ve diş eti, sağlığını da etkileyebilmektedir. Şekerli gazlı içecekler, şekerli meyveli içecekler veya besleyici aperatifler tüketenler, diş çürüklerine karşı risk altında olanlardır. Diş çürüğü en çok çocukluk çağı hastalığıdır, fakat böyle bir hastalıkla karşılaşılması ebeveynleri korkutmamalı zira bir uzmandan yardım alarak hastalık önlenebilir ve tedavi edilebilir.

Şeker içeren gıdalar diş çürümesine neden olurlar. Yediğiniz şeker miktarını kontrol etmek için, yiyecek ve içeceklerin üzerinde enerji ve besin öğelerini okumak ve şekerin düşük olduğu seçimler yapmak diş sağlığı için daha yararlı olacaktır. Kişiler beslenmelerinde ihtiyacı olan besinlerden yoksun olurlarsa, ağızda veya dişte meydana gelecek enfeksiyon hastalıklarında iyileşmekte güçlük çekeceklerdir. Böyle durumlar tedavi edilmezse diş eti hastalıklarına ve kayıplarına da neden olacaktır. Diş eti hastalığı yetişkinlerde diş kaybının önemli bir nedenidir.

  • Yapılan araştırmalar bu durumdaki kişilerde hastalığın hızlı bir ilerleme gösterdiğini ve bunun bir sebebini de yetersiz ve yanlış beslenmeden kaynaklandığını belirtiyor.
  • Ülkemizdeki beslenme sorunları sıralanmış ve diş çürüklerinin; yetersiz, dengesiz ve yanlış beslenmeden dolayı sıraya dahil edilmiştir. Diş çürükleri ile beslenme arasında sıkı bir ilişki ortaya konmuştur. Diş çürükleri beslenmeyi olumsuz yönde etkilediği gibi yanlış beslenme alışkanlıkları diş çürükleri ve ağız sağlığının bozulmasına yol açmaktadır. Şeker yeme sıklığının, çeşidinin diş çürüğü riskini artırdığı bilinmektedir. Diş çürüklerinin oluşmasında en çok sakkarozun rolü vardır. Bal, kuru meyve gibi doğal şekerlerin de rafine şekerler kadar çürütücü etkisinin olduğu belirtilmektedir.
  • Araştırmalar, sağlıklı normal diş gelişimine suyun katkı sağladığı ve bu gelişme üzerine doğrudan etkisi olduğu belirtiliyor. Kişilerin beslenmelerinde Kalsiyum ve D vitamininden zengin olması diş sağlığına olumlu katkı sağlıyor. Yoğurt gibi fermente süt ürünleri ağızın pH’ sını dengeleyerek diş çürümelerini engellediği ya da geciktirdiği için ağız ve diş sağlığına fayda sağlıyor. Yetersiz ve yanlış beslenme ve bakımsız ağızda 6-12 ay gibi sürede diş yüzeylerinde sararmalar, diş lekeleri gibi hasarlar ortaya çıkıyor. Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak ya da en az seviyeye indirmek için küçük bir o kadarda kolay ipuçlarımla sizde daha sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olabilirsiniz.

Daha Sağlıklı Ve Güçlü Dişler İçin Neler Yapmalıyız?

  • Bol miktarda su içmeliyiz. Özellikle tercihimiz florlu sudan yana olmalı çünkü flor asitli içeceklere karşı ağız içini ve dişlerin daha dayanıklı olmasına yardımcı olur ve çürük diş oluşumunu engeller.
  • Süt ve süt ürünleri içerdiği protein ve kalsiyumdan dolayı diş sağlığı açısından faydalı ve dişleri güçlendirmeye yardımcıdır.
  • Et, tavuk, balık, süt ve yumurta gibi hem proteinden hem de fosfordan zengin besinler dişlerimizi ve diş minelerimizi güçlendirmek için yardımcı olacaktır.
  • Meyve ve sebzeler beslenmenin önemli bir parçası olduğu gibi diş sağlığınında önemli bir parçasıdır. Çünkü meyve ve sebzelerin su ile lif oranı yüksek olduğu için; şekeri dengeleyecek, dişlerimizi temizleyecektir.

Araştırmalarımın kısa, öz ve faydalı sonucu burada sona ererken şu cümlelerimin ilk olarak aklınızda kalması temennisiyle… J

Sağlığı korumak daima hastalığı tedavi etmekten daha kolay ve ucuzdur. Midemiz çöp konteynırı değildir. Beslenmemizin başlangıç yeri olan ağız ve dişlerimiz başta olmak üzere tüm vücudumuz için sağlıklı, zinde, mutlu bir hayat için yeterli, dengeli ve doğru beslenmeyi tercih edelim.

Teşekkür Ederim.

[vc_cta h2=”Yazar : Sema HÖKTEM” txt_align=”center” style=”flat” color=”pink” css_animation=”top-to-bottom”]Sitemizde Paylaşımda Bulunmak İsterseniz BURAYI tıklayınız.[/vc_cta]

Yazar : Sema HÖKTEM ; Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Öğrencisidir.

mail-grubu