Çocuğunu Vegan Yetiştiren Aileler Cezalandırılsın!
www.diyetisyenstore.com

Çocuğunu Vegan Yetiştiren Aileler Cezalandırılsın!

Başlık çok sert değil mi ?, Belçikalı doktorlar hayvansal gıdaları alamadığı için yeterince beslenememiş bir çocuğu referans alarak bir bildiride bulundular.

Belçika’da yaşayan doktorlar yayımladıkları bir bildiride, çocuklarını hayvansal ürünlerin yer almadığı bir vegan diyetle besleyen ailelerin cezaya tabi tutulmasını istedi. Belçika’da 2017 yılında vegan büyütülen bir bebek yeterli besin alamadığı için ölmüştü. Şu anda ülkedeki çocukların %3’ünün vegan büyütüldüğü bilinmekte.

Geçtiğimiz Perşembe yayınlanan bildiriyle birlikte Belçika’da bir sağlık otoritesi veganlıkla ilgili ilk kez bir pozisyon almış oluyor. Bildiri, çocukları vegan beslemenin etik olmadığını çünkü büyümeye yardımcı olan bazı hayvansal protein ve amino asitlerin vegan diyette yer almadığını, bunun da ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtiyor. Bildiri ayrıca, vegan beslenmenin ancak doktor takibi, düzenli kan testleri ve vitamin desteğiyle güvenli olabileceğinin ve çoğu ailenin bunları sağlayacak ekonomik altyapısının bulunmadığının altını çiziyor.

sebze
sebze

Bildiri, Brüksel ve Wallonia’nın Fransızca konuşulan bölgesinde çocuk hakları ve güvenliğinden sorumlu devlet görevlisi Bernard Devos’ın isteği üzerine yazılmış. Bu şekilde, devletin çocuklarını vegan besleyen ailelerin elinden çocukları alması daha zahmetsiz olacak.

Konuya ilişkin görüş sunan akademisyen Profesör Georges Casimir de doktorların bu açıklamasıyla Belçika anayasasında ‘tehlike içindeki bir insana yardım etmemek’ suçuyla eşleşen vegan beslemenin iki seneye kadar hapisle cezalandırılabileceğini söyledi.

Şeker Vergisi Uygulanan Ülke!

Hayvan Hakları Savunucuları Aynı Görüşte Değil!

Bu arada bildiriye vegan gruplardan ve hayvan hakları kurumlarından tepki yağıyor. Popüler hayvan hakları derneği PETA’dan (People for Ethical Treament of Animals – Hayvanlara Etik Davranan İnsanlar) Dawn Carr bildiriyi ‘’tamamen cahillik’’ olarak niteledi ve birçok

diyetisyen ve tıpçının hayvansal ürünlerin merkezde olduğu bir diyetin, ergenlikten itibaren insan vücudu için sorun yaratmaya başladığını söylediğinin altını çizdi.

Carr ayrıca doğru planlanmış vegan bir beslenmenin bebekler ve çocuklar için son derece uygun olduğunu gösteren birçok araştırma olduğunu belirtti ve ekledi:”Çocuklar vegan beslenebilir ama her beslenmede olduğu gibi çocuğunun gerekli vitamin ve mineralleri alıp almadığının sorumluluğu ebeveynlere aittir; ve evet, bu vegan bir beslenmeyle de mümkündür’’. HABERİN DEVAMINI BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ.

Kaynak : www.dunyahalleri.com

mail-grubu