Şeker Vergisi
Şeker Vergisi
www.diyetisyenstore.com

İngiltere’de uygulanmaya başlanmış olan şeker vergisi, gazlı içeceklerin satışlarında dönüşümün yolunu açtı. Şekersiz içeceklerin satışı önemli oranda artarken, şekersiz ürünler raflarda kalıyor.

Şeker vergisi olarak bilinen Gazlı İçecek Endüstrisi Vergisi, uygulamaya girdiği ilk dönemde bütçeye sağladığı önemli tasarrufla duyulmuştu.
Peki şeker vergisi, insanların şekerli ürünleri tüketimini nasıl değiştirdi.

şeker
şeker

Şekersiz ürünlerin hakimiyeti büyüyor

İngiltere’de kendi kategorisinde piyasa lideri olan Coca Cola’nın şekersiz ürünü Zero Sugar’ın satışları geçtiğimiz yıl %50 arttı. Pepsi’nin de şekersiz ürünü olan Max %17 artış gösterdi.

Bunların aksine, şekerli ürünler olan Classic Coke ve Blue Pepsi ise düşüş gösterdi. Firmalar anlaşılır bir şekilde satışı düşen ürünlerle ilgili istatistiksel verileri belitrmese de şeker içeren bu ürünlerin satışının düştüğü bilinmekte.

Bir tüketici 500 ml’lik şekerli bir gazlı içeceğin şekersiz olanını tercih ettiğinde, fazladan 200 kalori (kcal) almamış oluyor. İngiltere’deki yetkililere göre gazlı içeceklerin tüketiminin azaltılması ülkenin sağlık sorunlarını tek başına çözemese de, bu uygulama önemli bir adım.

şeker genç diyetisyenler
şeker genç diyetisyenler

Tüketiciler şekerli ürünlerden neden vazgeçti?

Bunun nedeni oldukça basit. Şeker vergisi yürürlüğe girdiği zamandan itibaren şekerli ürünlerin fiyatları arttı; benzer ürünlerin şekerli ve şekersiz çeşitleri arasında haberlere göre anlamlı bir fiyat farkı oluştu. Tüketiciler ise fiyattaki artışlar nedeniyle şekerli ürünler yerine şekersiz ürünleri tercih etmeye başladı.

 

Multiple Skleroz Nedir? – Dyt. Demet NİKBAY

Kaynak : www.gidahatti.com

mail-grubu