işkur iş imkanı
işkur iş imkanı
www.diyetisyenstore.com

İşkurdan Üniversiteli Öğrencilere İş İmkanı

İŞKUR ,geçen yıl kasım ayında yayımladığı bir yönetmelikle üniversiteli gençlere yönelik yeni bir proje düzenleme kararı aldı. Üniversite öğrencileri toplum yararına program (TYP) kapsamına alındı. TYP’ler genellikle, işsizliğin yoğun olduğu zamanlarda ve yerlerde uygulanıyor. Program, işsizlerin iş disiplinini korumayı amaçlıyor. Bu nedenle, her ne kadar yönetmelikte TYP kapsamına alınmış olsalar da gençlere yönelik programın adı “Sosyal çalışma programı” (SÇP) olarak duyuruldu.

işkur
işkur

Habertürk’ün bir haberine göre; üniversite öğrencileri, program kapsamında kamu kurumlarının toplumsal faydası yüksek işlerine dahil olacak. Sadece yaz tatillerinde gerçekleştirilecek sosyal çalışma programları, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında en fazla 3 ay süreyle gerçekleşecek. Öğrenciler, kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması, kütüphanelerin bakımı ve düzeni, kamu kurumlarının kültürel ve spor hizmetlerinin desteklenmesi gibi programlara katılabilecekler.

Gençlerin katılabileceği programlar İŞKUR tarafından duyurulacak.

huawei telefonların akıbeti ne olacak
huawei telefonların akıbeti ne olacak

Ücreti Günlük 67 Lira Olacak

Program kapsamında öğrencilere, net asgari ücret üzerinden günlük olarak ücretlendirme yapılacak. Günlük ödeme tutarı bu yıl için 67.36 tl olacak. Haftada üç günden ayda 12 gün programa katılan öğrenciye aylık 808 tl ücret verilecek. Yaz boyunca 42 gün programa katılan bir öğrenci toplam 2 bin 829 tl ücret almaya hak kazanacak.

SİGORTA EMEKLİLİĞE SAYILACAK

Öğrenciler, programa katıldıkları günlerde sigortalı gösterilecek. Bu sigorta staj sigortasından farklı olarak, malullük, yaşlılık, ölüm aylığı bağlanmasına olanak sağlayan uzun vadeli sigorta olacak. Sigorta süreleri, programa katılan öğrencilerin emekliliklerine yazılacak.

Öğrencilerin Kredi ve Yurtlar Kurumundan aldıkları burs veya kredilerinde program süresince herhangi bir kesinti olmayacak.

 

Kaynak : www.sabah.com.tr

mail-grubu