www.diyetisyenstore.com

GÜNÜN ENERJİSİ KAHVALTIDAN

Kahvaltı şüphesiz günün en önemli öğünüdür. Sizin gün boyu sürecek enerji deponuzdur. Gece boyu süren açlığınızı bitirip vücudunuzun glikojen depolarını yeniden doldurarak sana tüm günün gazını verir! Uyandıktan 30 dakika-1 saat içerisinde mutlaka kahvaltı yapılması gerekir ki bilimsel araştırmalar bu durumun aynı zamanda metabolizmayı hızlandırdığını da açıklar niteliktedir.

Düzenli kahvaltı yapmanın faydalarına gelinecek olursa;

  • Enerji düzeyini öyle bir arttırır ki yukarıda da bahsettiğim gibi gün boyu o enerji sana yeter.
  • Metabolizmanı hızlandırır.
  • Birçok faydalı besin öğesi ihtiyacını karşılar ve lif ve kalsiyum emilimini kahvaltı yapmayanlara göre daha fazla arttırır.
  • Günün ilerleyen saatlerinde çok açlık hissetmeni engelleyerek kalorili besinleri fazla tüketme ihtimalini azaltır ki bunun kilo vermedeki ve kilo korumadaki önemini hepimiz bilmekteyiz.
  • Kan şekeri düzeyini sabit tutarak ani açlık hissine ve ardından gelebilecek fazla miktarda yemeye hatta oluşabilecek tatlı krizlerine engel olur.
  • Çoluk çocuk dinlemeden hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu arttırır.

Kahvaltı için vaktim yok mu diyorsun? Sana yardım edebilecek 2 önerim var bunları deneyerek belki de bu yolda ilk adımı atmaya yarından itibaren başlayabilirsin:

  • Kahvaltıyı evde yapmaya zaman ayıracak şekilde alarmını 10 dakika daha erkene kur.
  • Toplu taşımalarda tüketmen için evde sağlıklı alternatiflerle kendine besleyici bir sandviç hazırla veya taşınabilir kahvaltılardan al.

***Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar düzenli olarak kahvaltı yapan erkeklerin diyabet olma riskinin azaldığını belirtti. Uzmanlar, 16 yıl boyunca 30.000 erkeği inceledikten sonra sabah kahvaltı yapmayan erkeklerin diyabet olma olasılığının %20 daha fazla olduğunu açıkladı. Harvardlı araştırmacılar “Kahvaltı da dahil olmak üzere 3 öğün yiyen erkeklerde tip 2 diyabet riskinde azalma görüldü” açıklamasında bulundular. Ayrıca kahvaltı yapmayan erkeklerin şekerli gıdaları fazla tükettiği ve daha az egzersiz yaptıkları da yapılan bu araştırma sonuçlarına eklendi.

Kahvaltılık tercihini light kaşar peynirinden, light sütten, yağsız/az yağlı beyaz peynirden kullanmayı sakın ihmal etme. Eğer her gün aynı kahvaltıdan sıkılırsan değişiklik yap. Unutma, bu değişiklik metabolizmanı ateşleyerek metabolizma hızını arttırır.

Ve sana diyeceğim şudur ki sabah kahvaltılarında anne sütünden sonra proteinin en kaliteli kaynağı olan yumurtayı sofrandan sakın eksik etme!

Kahvaltı yaptıysan artık güne bomba gibi başlayabilirsin, hazırsın!

Yazar : Burcu Üstad
İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

mail-grubu