www.diyetisyenstore.com

    Kadın Olmanın Bir Parçası: Çatlaklar

Yazar: Stj. Dyt. Tuba KAYGUSUZ

Kadınların korkulu rüyası olan çatlaklar hemen hemen her dönem can sıkıcı bir durum olmuştur. Özellikle yaz mevsiminin gelmesiyle çatlaklarımızı saklayacak yer ararız. Giymek istediğimiz o cıvıl cıvıl elbiseler ve bikiniler yerine çatlaklarımızı kapatacak kıyafetleri tercih ederiz . Her ne kadar bundan rahatsızlık duysak da aslında bu varoluşumuzun bir gerçeğidir.

Gözümüzde bu kadar büyüttüğümüz çatlaklara dur demek o kadar da zor değil. Çözüm oldukça basit. Doğru beslenme alışkanlıkları ve egzersiz ikilisiyle siz de artık kendinizi özgür hissedeceksiniz.

Hadi şimdi bu telaştan kurtulmak için neler yapabileceğimize bir bakalım..

Öncelikle ütopik hayaller olan kısa zamanda aşırı kilo alıp vermekten kaçının. Çünkü cildimiz vücuttaki yağ miktarının artıp azalmasıyla birlikte aynı hızda esnemeyi  kontrol edemediği için yıpranır, çatlaklar oluşur.

 • Günlük olarak ihtiyacınız olan suyu içmeyi ihmal etmeyin. Çünkü cildin ihtiyacı olan nemi sağladığınız sürece esnekliğini uzun bir süre koruyabilirsiniz.
 • Tatlı patates, havuç, ıspanak, marul, lahana gibi A vitamini kaynaklarını tüketmeye özen gösterin. Doku tamiri ve cildi sıkılaştırmada oldukça etkilidir.
 • C vitamini ciltteki kollojen sentezini arttırır, içeriğindeki askorbik asit ile çatlaklara karşı etkili sonuçlar verir. Portakal, limon, kivi, maydanoz, brokoli, kuşburnu gibi C vitamini kaynaklarını tüketmek hem cildinizi güzelleştirir hem de çatlaklara karşı korur.
 • E vitamini de çatlaklar üzerinde etkili olan cildi besleyen bir diğer vitamindir. En çok fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişlerde ve avokadoda bulunur.
 • Çinko, cildi bir arada tutan bağ dokusu olan kollojenin üretimi ve cilt yaralarının iyileşmesi için önemli bir yere sahiptir. Yağsız et, midye, kaju, kabak çekirdeği, ıspanak , kuru üzüm, yer fıstığı, fındık, badem gibi çinko içeriği olan besinler tüketilebilir.
 • Yaban mersini ve goji meyvesi antioksidan özelliğe sahip olup vücudu korur. Çatlaklar için yulaf, yoğurt karışımınızın içine bu meyveleri ekleyebilirsiniz.
 • Salatalık yoğun su içeriği ile cildin elastikiyetini korur ve kollojen oluşumuna etkisi vardır. Böylelikle vücudun ihtiyacı olan nemin sağlanmasına yardımcı olur.
 • Yumurta, genç bir cilt için önemli bir protein kaynağıdır. İstediğiniz şekilde tüketebilirsiniz, tabi ki sağlıklı yağlar ve yöntemler kullanmak şartıyla.
 • Omega-3 yağ asitleri cildin nemlendirilmesine, pürüzsüz kalmasına ve çatlak izlerinin azalmasına yardımcı olur.
 • Çay, kahve, kolalı içecekler kafein içerikleri ile vücutta su kaybına neden olur, bu nedenle tüketim miktarlarına dikkat etmelisiniz. Alkollü içeceklerin de aynı etkiye sahip olduğu unutulmamalıdır.
 • Bunların yanı sıra şeker ve tuz tüketimi de sınırlandırılmalıdır. Vücudunuza fazladan şeker ve tuz almaktan kaçınınız.
 • Pişirme yöntemlerinden olan kızartma ve kavurma çatlak oluşumuna sebep olur. Bunun için pişirme alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.
 • Ve son olarak çatlaklarla başa çıkmadaki en önemli nokta düzenli egzersiz yapmaktır. Her gün en az yarım saat egzersiz yapmak çatlak sorununuza yardımcı olacaktır.

Kendinizi saklamayacağınız, güzel ve özgür hissedeceğiniz bir yaz geçirmeniz dileğiyle

Yazar: Stj. Dyt. Tuba KAYGUSUZ

mail-grubu