Kanser Genç Diyetisyenler
Kanser Genç Diyetisyenler
www.diyetisyenstore.com

Malumunuzdur ki Diyetisyenler olarak ilgi alanımız genişliği ve sürekli gündemde olan konular hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Kısa vadede zarar veren gıdalardan korunmamız gerektiği gibi uzun vadede zarar veren yiyecek ve içecekler hakkında bilgi sahibi olmalıyız.

Sputniknews.com’un paylaştığı bir haberde kansere sebebiyet veren gıdalar hakkında röportaj yapılmıştır. Röportajın içeriğini sizlerle paylaşıyoruz.

kanser
kanser

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada her altı kişiden biri kanserden hayatını kaybediyor.

Sadece 2018’de onkolojik hastalıklar sebebiyle 9.6 milyon insan hayatını kaybetti. Uzmanlar, bunlardan % 30’unun  düzensiz beslenmeden hayatını kaybettiğini belirtiyor.

ölüm
ölüm

Besinlerin Gücüyle Saçlarınızı Parlatın.

Seçenov Üniversitesi Onkoloji Kliniği Onkolojik Cerrahi Bölümü Başkanı Natalya Sukortseva, Sputnik’e şunları söyledi:

“Şeker ve suni tatlandırıcılar, tehlikeli gıda ürünleri listesinde ilk sıradadır. Rafine edilmiş şekerin aşırı tüketimi, endokrin ve kardiyovasküler sistemlerin kronik hastalıklarına neden olabilir, ayrıca obeziteye yol açabilir. Şeker ikameleri, yapay renklendiriciler ve tatlar ve bunları içeren yiyecekler ve içecekler toksin içerir. Larinks ve özofagusun mukoza zarlarına nüfuz ederek, hücrelerin malign büyümesini tetikleyebilirler ve sadece obeziteye neden olmazlar. Zararlı ürünlerin tüketilmesi boğaz, yemek borusu, mide ve diğer organ ve sistemlerin kanser olmasına yol açar”.

Dogal-Renklendiriciler
Dogal-Renklendiriciler

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) 2015 yılı sonunda, sucuk ve işlenmiş et ürünlerini kanıtlanmış kanserojen aktivitesi olan ürünler olarak niteledi. IARC uzmanlarına göre, bu ürünlerin sürekli tüketilmesi kolorektal kanserin gelişimine yol açabilir. Günde sadece 50 gram işlenmiş et tüketilmesi bile onkolojik hastalıklara yakalanma riskini yüzde 18 arttırır.

işlenmiş et
işlenmiş et

Natalia Sukortseva “Yarı mamül ürünler, sosisler, füme etler ve jambonlar sağlığa zararlı maddeler, fazla tuz ve kimyasallar içermekte . O nedenle eğer düzenli olarak sabah, öğlen ve akşam bu ürünler tüketilirse, kolon kanserine yakalanma riski artar” dedi.Fransız ve Brezilyalı bilim insanları, herhangi bir özel ürünün değil, onların hazırlanma yönteminin kanser hastalıklarına yol açtığını belirtiyor. Onkolojik hastalıklara yol açan ürünlerin başında ultra işlenmiş gıdalar, unlu mamüller, gazlı içecekler, şekerli mısır gevreği, yarı mamül ürünler ve işlenmiş et ürünleri gelir. Bu tür gıdalar şeker, yağ ve tuz bakımından yüksek, fakat vitamin ve lif bakımından zayıftır.

Kaynak : Sputniknews.com

Sağlıklı Günler

mail-grubu