Kübra ARSLANHAN PROBİYOTİK
Kübra ARSLANHAN PROBİYOTİK
www.diyetisyenstore.com

Probiyotik

İnsanların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri  sağlıklı bir gastrointestinal sisteme sahip olmaları ile mümkündür. Bunu intestinal mikroflora sağlamaktadır.

Bağırsağın ikinci beynimiz olduğu ve sağlığının korunmasının önemli olduğu konusunda bazı çalışmalar  bulunmaktadır. Bağırsak sağlığını korumak, bağırsağın yararlı mikroflorasını güçlendirmek amacıyla probiyotik, prebiyotik  gibi gıda takviyeleri kullanılmaktadır.  Peki nedir bu probiyotik, prebiyotik ?

PROBİYOTİK

Yararlı bakterilerin kullanımı yıllardır insanların gündeminde . İnsan sağlığına yararlı canlı  bakteri ya da besinde bulunan yararlı bakteriye probiyotik denir. Probiyotikler doğrudan veya yiyecek içecekle alınır. Probiyotikler bağırsak duvarını kaplayarak koruyucu bir tabaka oluştururlar. İlk probiyotik süt olarak kabul edilir. Yararlı bakterilerin özel suşları kullanılır. Bunlar genelde Bifidobakteria ve Laktobasili gibi bakterilerdir.

Probiyotik - Genç Diyetisyenler
Probiyotik – Genç Diyetisyenler

Etkin bir probiyotik;

1)Konakçıya fayda sağlamalı

2)Toksik olmamalı

3)Gastrointestinal kanalda canlı kalabilmeli

4) Oral tüketileceği için tadı hoş olmalı

5)  Konakçıdan izole olabilmeli

6) Sindirimi kolaylaştırmalı

7) Probiyotik insan kökenli olmalı

Probiyotik içeren besinler ;

Yoğurt, Peynir, Kefir,Turşu, Ayran,Bitter çikolata

PREBİYOTİK;

Probiyotiklerin yapımında görev alırlar. Diyetle alınırlar, sindirilmezler ancak fermente olurlar. Laktobasili, Bifidobakteria, Eubacteria  gibi belirli bakterilerin seçici olarak çoğalmalarını uyaran ve onların enerji kaynağı olan karbonhidratlardır.Gastro intestinal sistem  enzimlerine karşı dirençlidirler. Hidrolize olmazlar, emilmezler. Bu prebiyotikler kolona geldiğinde bakterilerin fermantasyonu sonucu kısa zincirli yağ asitleri oluşur ve pH düşer. Bu ortam yararlı bakteriler için uygundur. İnülin, früktan, ve galaktooligosakkarid başlıca prebiyotiklerdir.  Sebzelerin prebiyotik miktarları çiğ olduklarında pişmiş hallerine oranla  yaklaşık iki kat fazla.

Genç Diyetisyenler – Diyetisyen İş İlanları 

Prebiyotikten zengin gıdalar hangiler;

Yer elması, sarımsak, soğan, pırasa, pancar, rezene, lahana, bezelye, elma, muz, şeftali, karpuz, nar, kurutulmuş meyveler, nohut, mercimek, barbunya, kuru fasülye, buğday kepeği, yulaf, kaju

KAYNAKÇA

  1. Bengmark S. Colonic Food; Pre and Probiotics. Am. J. Gast- roenterology 2000,95: No: 1 Supp S5 S7.
  2. Macfarlane GT, Cummings JH. Probiotics and Prebiotics. BMJ. 1999; 318, 999-1002.
  3. Collins MD, Ribson G.R. Probiotics, prebiotics and Synbi- otics: Approaches for Modulating the microbial ecology of the gut. Am. J. Clin. Nut. 1999; 69, Suppl 10525-75.
  4. Lee Y.K, Nomota K, Salminen S, Gorbach SL. Hand Book of Probiotics. 1999.
  5. Karadeniz F. Prebiyotikler. Biyotek 2003, 12; 27-29.
  6. Marteau P, Shanahan F. Basic Aspects and Pharmacology of Probiotics; Best Practise-Research Clinical Gastroentero- logy Vol: 17 No: 5 pp.725-740 2003.

 

 

 

mail-grubu