Dyt Nur Çağlar Uzun Yaşamanın Sırları
www.diyetisyenstore.com

Uzun Yaşamanın Sırrındaki Beslenme Kuralları

İnsanın yaşam süresi genetik yapısına, yaşam biçimine, içinde yaşadığı çevre koşullarına ve beslenmeye göre değişir. Hastalanma riskini azaltmada ve yaşam süresini uzatmada beslenme biçimi çok önemlidir. Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme kurallarına anne karnından itibaren yaşamın her döneminde uymak gerekir. Çünkü daha sonraki yıllarda yerleşmiş hatalı alışkanlıkların değiştirilmesi güç olmaktadır.

Uzun Yaşam - Genç Diyetisyenler
Uzun Yaşam – Genç Diyetisyenler

Aslında yaşam süresini uzatmaktan çok, yaşam kalitesini arttırmak önemlidir. Kaliteli yaşamda dengeler esastır. Örneğin; harcandığı kadar enerji alma dengesi, vücut su-elektrolit dengesi, boya göre ağırlık dengesi gibi. Bu dengeler ile birlikte yaşam boyu aşağıdaki kurallara uymak yaşam süresinin uzatılmasında etkili olacaktır.

İçindeki Mutluluğu Ortaya Çıkar

  1. Çok fazla yemek yemek, zayıflamak için aç kalmak, aşırı tuz kullanmak, saflaştırılmış (beyaz undan yapılmış ürünler, yağ, şeker) ürünleri aşırı tüketmek ve gereksiz ilaç kullanmaktan sakınılmalı,
  2.  Besin öğeleri yönünden dengeli(karbonhidrat,protein,yağ) ve besin çeşitliliğine önem vererek öğün yapılmalı,
  3.  Besinleri hazırlama, pişirme, saklama ve depolama aşamalarına dikkat edilmeli,
  4.  Besinlerle alınan enerji miktarını harcanan enerjiye eşit tutarak yaşam boyu uygun beden ağırlığını korumalı,
  5. Hareketsizlikten kaçınılmalı ve günde en az 45 dk yürüyüş ile bedeni dinç tutacak bir yaşam biçimi benimsenmeli,
  6. Yaşlanmayla artan oksidasyon ve hastalıkların temelindeki inflamasyon denilen stres öğelerine karşı antioksidanlar ve antiinflamasyon öğelerini yeterince içeren besinler tüketilmeli, Örneğin; pancar, brokoli, keten tohumu, sarımsak, zencefil, zerdeçal gibi antiinflamasyon etkili ve A vitamininden zengin havuç, kabak, karalahana,şeftali,kayısı; C vitamininden zengin yeşil biber, çilek, kivi, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler,kuşburnu; E vitamininden zengin fındık, ceviz, badem, bitkisel yağlar; Selenyumdan zengin balık, yumurta, tahıl ürünleri, et gibi antioksidan etkili besinler tüketilmeli,
  7. Günlük uyku saati ve uyku düzeni iyi ayarlanmalı, ruhen ve fiziken dinlenmeye yer vermelisiniz.

Yapılan araştırmalarda genetik farklılık ile oluşan hastalıklarda bile uygulanan bu kurallar hastalığın seyrini azaltmada ve yaşam kalitesinin arttırılmasında etkili olmuştur. Kadercilikten Çok Bilimsel Verilere İnanarak, Hayatımızı Bu Doğrultuda Yönlendirmek Kaliteli Ve Uzun Yaşamda Etkili Olacaktır.

TEŞEKKÜRLER:)

mail-grubu