SON KULLANMA TARİHİ
SON KULLANMA TARİHİ
www.diyetisyenstore.com

Bazı Ürünlerde Son Kullanma Tarihi Uygulamasına Son Mu Verilecek ? 

Uzun zaman önce gündeme konu olmuş olan uygulama sona erdi. Almanya, tuz, şeker ve tahıl ürünleri gibi uygun koşullarda korunduğunda bozulma ihtimali olmayan ürünlerde son kullanma tarihi uygulamasını ortadan kaldırıyor. Sebep ise israfın önüne geçebilmek. Almanya’da her yıl bir kişinin çöpe attığı gıda 82 kiloyu buluyor. Avrupa Birliği Ülkelerinde de istatistikler neredeyse aynı.

şeker genç diyetisyenler
şeker genç diyetisyenler

Gıda Mühendisleri Derneği Başkanı Konuştu!

Gıda Mühendisleri Derneği Başkanı Abdülsamed Boyu, kararın çok uygun olacağını söyledi. Abdülsamed Boyu; “Avrupa’da gıda israfını önleyebilmek için uzun yıllardır böyle bir çalışma yapıldığını biliyordum. Karar yasalaşırsa çok yerinde olur. Tuz, un, makarna, şeker ve tahıllar uygun muhafaza şartlarında saklanırsa bozulma durumu olmaz. Tabii bunlar et, tavuk gibi ürünler için geçerli değil.” dedi.

Gıda Mühendisleri Derneği Başkanı Abdülsamed Boyu, Türkiye’de ise henüz böyle bir çalışma yapılmadığını söyledi.

BEYAZ EKMEK
BEYAZ EKMEK

Türkiye’de İsraf

Türkiye’de gıda israfı oranı ise Avrupa’dan geri kalır gibi değil. Ülkemizde üretilen her ekmeğin %5’i çöpe gidiyor. Bu da günde 5 milyon ekmek yapıyor. Bir yılda çöpe atılan toplam ekmeğin maliyeti 700 milyon lira. Türkiye’de bir eve giren tahıl, bakliyat, meyve ve sebzenin %16’sı kullanılmıyor. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın (TİSVA) verilerine göre Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (Milli Gelir) dörtte 1’i, çöpe atılan gıdalar yüzünden israf ediliyor.

Kaynak : www.gidagundemi.com

mail-grubu