Nur Çağlar Yaşam İçin Probiyotik
Nur Çağlar Yaşam İçin Probiyotik
www.diyetisyenstore.com

YAŞAM İÇİN PROBİYOTİK

Dyt. Nur ÇAĞLAR
Dyt. Nur ÇAĞLAR

Probiyotikler, “pro” ve “biota” kelimelerinden oluşan “yaşam için” anlamına gelen, vücut sağlığına katkıda bulunan yararlı mikroorganizmalardır.

Bağırsaklarımızdaki yararlı bakterinin zararlı bakterilerden daha az sayıda olması birçok hastalığa yol açmaktadır. Çünkü bağırsaklarımız bizim “İkinci beynimiz” olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle yaşam boyu probiyotik tüketimi başta bağırsak sağlığı olmak üzere birçok hastalık açısından önemlidir.

 


Yapılan araştırmalarda probiyotik tüketimi;

  • İshal, kabızlık, şişkinlik problemlerinin azalmasına yardımcı olur.
  • Ülseratif Kolit rahatsızlığı olan kişilerde en az ilaç tedavisi kadar etkilidir.
  • Antibiyotik kullanımının yan etkilerine karşı bağırsak sağlığını korur ve zararlarını azaltır.
  • LDL kolesterol ve kan basıncını düşürmede etkilidir.
  • Besinler ile alınan yağların bağırsaklarda emilmesini engelleyerek vücutta depolamak yerine dışarı atılmasını sağlar ve böylece karın bölgesindeki yağların azalmasına yardımcı olur.
  • İnsülin duyarlılığını arttırarak diyabet riskini azaltır.
  • Erken yaşlanmaya neden olan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
  • En önemlisi probiyotikler; gastrointestinal sistemimiz için savunma bariyeri oluşturur. Yani mikroorganizma ve yiyeceklerden kaynaklanan antijenlere (vücuda giren yabancı maddelere) karşı engel görevi görerek vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Doğal Probiyotik Besinler Nelerdir?

Yoğurt: En çok bilinen doğal probiyotiktir. İçerdiği yararlı bakteriler sayesinde sindirim sistemini korur.

Kefir: Sütün bakteriler tarafından fermentasyonu sonucu oluşur. Mayalanma aşamasında yararlı bakteri sayısı çok fazla olduğundan probiyotik oranı oldukça yüksektir.

Turşu: Özellikle lahana turşusu yararlı probiyotik bakterilerden ve sindirim enzimlerinden zengin olup bağırsak sağlığına olumlu etkisi vardır.

probiyotik
probiyotik

Probiyotik Takviyeler iSS

Antibiyotik kullanımına veya enfeksiyona bağlı oluşan ishal, inflamatuar bağırsak hastalıkları gibi bazı sağlık problemlerinde günde 1 kapsül probiyotik takviyeleri de iyileşme sürecine olumlu katkı sağlar.

Diyetisyen Nur ÇAĞLAR

mail-grubu