Yüzde Yüz Yerli ve Milli Cihaz Vasıtasıyla Felçten Kurtuldu
Yüzde Yüz Yerli ve Milli Cihaz Vasıtasıyla Felçten Kurtuldu
www.diyetisyenstore.com

Yüzde Yüz Yerli ve Milli Cihaz Vasıtasıyla Felçten Kurtuldu!

Çorum’da ebelik yapan Tuğba Ak (24 yaş), 2 ay önce kollarında ve bacaklarında kasılma yaşayan ve daha sonrasında sara nöbeti nedeniyle sürekli bayılan Tuğba  Ak, Sağlık Bakanlığı Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Kliniği’ne başvurdu.

nöronavigasyon
nöronavigasyon

MR sonuçlarında Tuğba Ak’ın beyninin sol tarafında etrafında kanama alanı oluşmuş ‘kavernom’ ismi verilen damar yumakçığı olduğu tespit edildi.

 

Ameliyatta %100 yerli ve milli olan nöronavigasyon (3 boyutlu görüntüleme) yöntemi kullanılarak Tuğba Ak’ın beyninde oluşan damar yumakçığı alındı. Ameliyat esnasında Ak’ın saçlarının bir kısmı kesildi, tamamı kesilmedi

 

 


AMELİYATIN RİSKLERİNİ VE ÖNEMİNİ ANLATTIK

Ameliyat hakkında bilgilendirme yapan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet Karkucak, Tuğba’nın kendilerine başvurduğunda kol ve bacakta kasılma ve sara nöbeti şikayetleri olduğunu belirtti.

Tuğba’nın çekilen beyin MR tetkiklerinde beyninin sol tarafında, etrafında kanama alanı ve ‘kavernom’ adı verilen damar yumakçığının oluştuğunu ifade eden Karkucak,

“Bu doğuşsal bir hastalık. Biz Tuğba’yla konuştuk ve cerrahi anlamda yapılması gerekenleri anlattık. Ameliyatın risklerini ve önemini anlattık. O bölgede tekrar bir kanama olması durumunda sağ kol ve bacağını kullanamama ihtimalinin yüksek olduğunu ve riskleri en aza indirmek için de belli yöntemler kullanacağımızı da kendisine anlattık” dedi.

2 MİLİMETRE KESİK AÇILDI

Ameliyatın yöntemi hakkında da bilgi veren Karkucak, “Bizim için önemli olan kullandığımız nöronavigasyon yönteminin yüzde 100 yerli ve milli olması. Bunun ülkemizde yapılıyor olması da bizim için çok önemli. Nöronavigasyon eşliğinde hastamızı cerrahiye aldık. Bu yöntemin avantajları oldu. Hastamızın saçını kesmedik. Küçük bir kesiyle girdik. Beynin motor alanında vücudun sağ kol ve bacağını çalıştıran alanda kavernomu aldık. Bu açıdan nöronavigasyonun bizim için çok önemi oldu. Çok küçük bir kemik doku açıp orada kavernomun tam üzerine düşürdük. 2 milimetre kesik açıldı. Sonuç olarak kavernomun hepsi çıkarıldı. Şu an hastamızın genel durumu çok iyi. ” dedi

tuğba ak
tuğba ak

KENDİMİ ÇOK İYİ HİSSEDİYORUM

2 ay önce şikayetlerinin başladığını kaydeden Tuğba Ak ise, ‘Nefes darlığı şikayetim vardı. Sonraları sara nöbetleri geçirmeye başladım ve hastaneye başvurdum. Yapılan tetkiklerin ardından kavernom olduğu anlaşıldı. Hocam bana ameliyatın risklerini anlattı. Hocamıza güvenerek ameliyat oldum. Şimdi çok iyiyim ve kendimi çok iyi hissediyorum’ şeklinde konuştu.

Kaynak Sayfa : Personel Sağlık

mail-grubu